CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Pale Grey, PS2/USB
£9.58
£7.98
135 g, USB - PS/2, 1000 dpi, Plug&Play
- Optical sensor for precise movement of the mouse pointer
- Compatible for PCs and Macs via USB connection
- Precise performance with 1000 dpi resolution
- Easy scrolling with the PowerWheel
- Elegant Design, ideal for right- and left-handed users
- Problem-free connection and disconnection, including during operation
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | M-5400-0 |
| EAN | 4025112082962 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Comfortable Plug&Play-mouse, suitable for left and right-handed use. With its pleasant size and ideal curves, the mouse not only fits perfectly in the hand but also offers an elegant appearance.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | VDE GS, c-tick, CE, FCC, cTUVus |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | VDE GS, c-tick, CE, FCC, cTUVus |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Game edition | No |
| Certification | VDE GS, c-tick, CE, FCC, cTUVus |
| Technical details | |
| Weight | 135 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Game edition | No |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power consumption | 30 mA |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | VDE GS, c-tick, CE, FCC, cTUVus |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 135 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 65 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 155 g |
| Package width | 136 mm |
| Package depth | 48 mm |
| Package height | 89 mm |
| Other features | |
| Weight | 135 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowV7 MW550BT Bluetooth Silent 4-Button Mouse with ad...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowPort Designs Pro Lite mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogiLink ID0160 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowTrust TM-101W mouse Office Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowDICOTA D32044B mouse Home Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowTargus AMW50EU mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowHama ECM-500R mouse Office Right-hand USB Type-A O...
Shop NowHama EMC-500 mouse Office Right-hand USB Type-A Op...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowV7 MW400L Left Hand 2.4Ghz Vertical Ergonomic Mous...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowHama Canosa V2 mouse Office Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowHP 245 Bluetooth Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowHP USB Travel Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowDELL Mobile Wireless Mouse – MS3320W - Black
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£8.09
£6.74
|
Recommended
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£9.90
£8.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M-5400-0
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Targus
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|