Adesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous USB Type-C Optical 1200 DPI
£9.34
£7.78
USB Type-C Desktop full size mouse TAA Certified
- 1200 DPI Resolution Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most glass, marble, wood and leather surfaces without the need of a mouse pad. With an optical resolution of 1200 DPI, you can browse comfortably basically on any surface.
- Optical Technology Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
- Convenient Scroll Wheel Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel.
More Information
| SKU | IMOUSE M6C-TAA |
|---|---|
| EAN | 0783750012829 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | Y |
Description
The iMouse M6C-TAA is a TAA compliant input device designed for GSA sales to government agencies, the military, their suppliers and vendors, and other organizations requiring end products manufactured to U.S. Trade Agreement Act Specifications.
Optical mouse is full sized with scrolling features make navigating your computer a breeze. No more cleaning of your mouse ball and no more need for a mouse pad. Our mouse works on many different kind of surfaces like wood and plastic.
Optical mouse is full sized with scrolling features make navigating your computer a breeze. No more cleaning of your mouse ball and no more need for a mouse pad. Our mouse works on many different kind of surfaces like wood and plastic.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-C |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-C |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 95 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source | Cable |
| USB Type-C charging port | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 95 g |
| Width | 61 mm |
| Depth | 116 mm |
| Height | 40 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 95 g |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowASUS MU101C mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowDELL Pro Wired Mouse - MS3220 - Black
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Adesso iMouse M6C-TAA mouse Office Amb...
£9.34
£7.78
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.18
£8.48
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Recommended
CHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
£10.01
£8.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IMOUSE M6C-TAA
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
JM-0300-2
|
| Manufacturer |
Adesso
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|