DICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth Optical 1600 DPI
£9.59
£7.99
Bluetooth / 2.4 GHz, Rechargeable, USB-C, 800/1200/1600 dpi, white
- Symmetric shape for left and right hand use
- Built-in rechargeable battery
- Adjustable sensitivity (800 / 1200 / 1600 dpi)
- Silent switches
- Charging cable included (USB-A - USB-C)
- Directly connect via Bluetooth or use included USB-dongle for 2.4 GHz wireless connection
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | D32045 |
| EAN | 7640239421226 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
This slim, elegant mouse with optical sensor is an excellent and high-quality input and pointing device for the office or on the road. It has a rubberised scroll wheel that allows noiseless scrolling and clicking.
Connect seamlessly to a wide range of devices either via Bluetooth or 2.4GHz wireless connection (USB dongle included) - both is available in this model. This eliminates the need for messy cords and maximizes the workspace and productivity. Precise navigation thanks to three-level mouse sensitivity of 800/1200/1600 dpi. By changing the dpi, you can instantly adjust the pointer speed to suit the type of work you are engaged in. Suitable for right- and left-handed users. The mouse also features a built-in rechargeable battery which can be recharged by USB-C during the use.
Connect seamlessly to a wide range of devices either via Bluetooth or 2.4GHz wireless connection (USB dongle included) - both is available in this model. This eliminates the need for messy cords and maximizes the workspace and productivity. Precise navigation thanks to three-level mouse sensitivity of 800/1200/1600 dpi. By changing the dpi, you can instantly adjust the pointer speed to suit the type of work you are engaged in. Suitable for right- and left-handed users. The mouse also features a built-in rechargeable battery which can be recharged by USB-C during the use.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 28 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| USB port | Yes |
| Weight | 80 g |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Urban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowLogiLink ID0160 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowV7 MW550BT Bluetooth Silent 4-Button Mouse with ad...
Shop NowPort Designs Pro Lite mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowTrust TM-101W mouse Office Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowV7 MW400L Left Hand 2.4Ghz Vertical Ergonomic Mous...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowHama Canosa V2 mouse Office Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowHama EMC-500 mouse Office Right-hand USB Type-A Op...
Shop NowHama ECM-500R mouse Office Right-hand USB Type-A O...
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowDICOTA D32044B mouse Home Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowTargus AMW50EU mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowHP 245 Bluetooth Mouse
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowHP USB Travel Mouse
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Pale Grey,...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowDELL Mobile Wireless Mouse – MS3320W - Black
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wi...
£9.59
£7.99
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.59
£7.99
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.59
£7.99
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£7.86
£6.55
|
Popular
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£10.20
£8.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32045
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
Dicota
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Targus
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|