DICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth 1600 DPI
£10.31
£8.59
Bluetooth / 2.4 GHz, Rechargeable, USB-C, 800/1200/1600 dpi, white
- Compact size, perfect for mobile use
- Built-in rechargeable battery
- Adjustable sensitivity (800 / 1200 / 1600 dpi)
- 2 extra side buttons for convenient browsing (back/forward)
- Charging cable included (USB-A - USB-C)
- Directly connect via Bluetooth or use included USB-dongle for 2.4 GHz wireless connection
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| SKU | D32044 |
| EAN | 7640239421219 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The Bluetooth Mouse NOTEBOOK is the perfect companion for your computer or laptop.
Connect seamlessly to a wide range of devices either via Bluetooth or 2.4GHz wireless connection (USB dongle included) - both is available in this model. This eliminates the need for messy cords and maximizes the workspace and productivity. Compact design, made to fit any hand to comfortably work for hours. Precise navigation thanks to three-level mouse sensitivity of 800/1200/1600 dpi. By changing the dpi, you can instantly adjust the pointer speed to suit the type of work you are engaged in. Navigate effortlessly with the perfectly-placed side buttons. The mouse also features a built-in rechargeable battery which can be recharged by USB-C during the use.
Connect seamlessly to a wide range of devices either via Bluetooth or 2.4GHz wireless connection (USB dongle included) - both is available in this model. This eliminates the need for messy cords and maximizes the workspace and productivity. Compact design, made to fit any hand to comfortably work for hours. Precise navigation thanks to three-level mouse sensitivity of 800/1200/1600 dpi. By changing the dpi, you can instantly adjust the pointer speed to suit the type of work you are engaged in. Navigate effortlessly with the perfectly-placed side buttons. The mouse also features a built-in rechargeable battery which can be recharged by USB-C during the use.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Button functions | Forward |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 102 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 35 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| USB port | Yes |
| Weight | 80 g |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Evo Labs MO-234W BLACK mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowCHERRY GENTIX SILENT Corded Mouse, Black, USB
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowTrust TM-201 mouse Office Right-hand RF Wireless O...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowLogiLink TI020 mouse Right-hand RF Wireless Optica...
Shop NowSureFire Condor Claw mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowPort Designs 900508 mouse Medical Ambidextrous RF ...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver White
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver Black
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowCHERRY MW 2200
Shop NowHP 425 Programmable Bluetooth Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTrust Carve mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowDELL Pro Wired Mouse - MS3220 - Black
Shop NowDELL Mobile Wireless Mouse – MS3320W - Black
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowLogitech Mouse M90
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wi...
£10.31
£8.59
|
Recommended
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.64
£8.03
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.64
£8.03
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.18
£8.48
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£15.18
£12.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32044
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
910-001794
|
| Manufacturer |
Dicota
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
6
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|