HP USB Travel Mouse
£10.25
£8.54
USB Travel Mouse
- Enjoy natural left- or right-hand and wrist positioning and navigate quickly with 1000 DPI, two buttons, and a scroll wheel.
- Quickly connect to a USB port on your Windows®, Chrome OSTM or AndroidTM device.
- Take the tiny mouse with you in your device’s carrying case—it weighs just 2 ounces.
- Get the reassurance of a one-year part replacement limited warranty.
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 2 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | G1K28AA#ABB |
| EAN | 0888182455142 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
Easy to use
Enjoy natural left- or right-hand and wrist positioning and navigate quickly with 1000 DPI, two buttons, and a scroll wheel.
Multi-OS compatibility
Quickly connect to a USB port on your Windows®, Chrome OS™ or Android™ device.
Pack and go
Take the tiny mouse with you in your device’s carrying case—it weighs just 2 ounces.
Description
Meet your notebook’s great travel companion
Be more productive on-the-go with your tablet or notebook when add the lightweight, super-compact HP USB Travel Mouse.
Be more productive on-the-go with your tablet or notebook when add the lightweight, super-compact HP USB Travel Mouse.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Weight | 61 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182455142 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 61 g |
| Width | 37 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 59 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 50 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182455142 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 61 g |
| Compatible operating systems | Windows 7; Windows 11; Windows 10; Windows 8 |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Urban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowV7 MW550BT Bluetooth Silent 4-Button Mouse with ad...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowPort Designs Pro Lite mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogiLink TI020 mouse Right-hand RF Wireless Optica...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTrust TM-201 mouse Office Right-hand RF Wireless O...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowHP 245 Bluetooth Mouse
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowTrust TM-101W mouse Office Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowPort Designs 900508 mouse Medical Ambidextrous RF ...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowV7 MW400L Left Hand 2.4Ghz Vertical Ergonomic Mous...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowHama Canosa V2 mouse Office Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver White
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver Black
Shop NowHama ECM-500R mouse Office Right-hand USB Type-A O...
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowDICOTA D32044B mouse Home Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowLogiLink ID0160 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowTargus AMW50EU mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowCHERRY GENTIX SILENT Corded Mouse, Black, USB
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowDELL Pro Mouse - MS300
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowHP 245 Bluetooth Mouse
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20864 mouse Office Ambidextrous RF Wir...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLenovo 4Y51D20850 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowTrust Carve mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowDELL Pro Wired Mouse - MS3220 - Black
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Pale Grey,...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowDELL Mobile Wireless Mouse – MS3320W - Black
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowLogitech Mouse M90
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP USB Travel Mouse
£10.25
£8.54
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Recommended
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Popular
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£15.18
£12.65
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£9.90
£8.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G1K28AA#ABB
|
M-5450
|
M-5400
|
910-003360
|
910-001794
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
HP
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Logitech
|
Logitech
|
Targus
|
| Buttons quantity |
2
|
3
|
3
|
3
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|