Multibrackets M Universal Wallmount Tilt Medium Black
£33.18
£27.65
Multibrackets M Universal Wallmount Tilt Medium - Wall mount for LCD / LED panels - black - screen size: 32" - 65" - Maxload 50kg - VESA 100x100 to 400x400mm
- Holds TVs up to 65" or 50kg
- Supports VESA up to 400x400
- Low profile design offers sufficient room for cable connections and cooling
- Multibrackets straps with smart magnets makes single-person installation possible
- Open frame provides ample room for power and A/V cutouts behind TV
- Vertical rails slide on wall plate for minor left/right lateral shift after installation
- Full hardware kit included
More Information
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105216565 |
| EAN | 7350105216565 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Y |
Description
The Multibrackets M Universal Wallmount Tilt Medium is a low profile tilt wall mount for 32" - 65" flat-panel TVs up to 50 Kgs. Its flush design allows it to sit just 23mm from the wall focusing looks on your TV and not the mount. Its solid construction of steel is both strong and durable. After installation the TV can slide left and right on wall plate after mounting and thus give the end-user a possibility to perfect position the TV after installing it. The quick release straps on the mounting brackets stays hidden with Multibrackets Smart magnet system, but are when needed easily pulled down to unlock the TV from the wall plate for cable access.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 116 g |
| Metal packaging weight | 1.88 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 550 g |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.55 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vision VFM-W2X2V2 TV mount 106.7 cm (42") Black
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowVivanco BTI 6080 2.16 m (85") Black
Shop NowVivanco MF 6310 2.16 m (85") Black
Shop NowManhattan Wall Mount With Extension for TV & Monit...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Fixed Large Bl...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tiltable L...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 13 - 2...
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011050 TV mount Black
Shop NowProperAV Ultra Slim Tilting 37 - 75" TV Bracket - ...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 23 - 5...
Shop NowProperAV Lockable Swing Arm Full Motion Motorhome/...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowVivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 13 - 2...
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowB-Tech VENTRY - Universal Flat Screen Wall Mount (...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowNeomounts WL35-350BL14 TV mount wall 32-65" - tilt...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowStarTech.com Low-Profile TV Wall Mount - Fixed
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowNeomounts WL35-550BL14 TV mount wall 40-75" - tilt...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowNeomounts WL30-550BL16 TV mount wall 42-86" - ultr...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowNeomounts WL30-550BL14 TV mount wall 40-75" - ultr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Multibrackets M Universal Wallmount Ti...
£33.18
£27.65
|
Bestseller
SMS Smart Media Solutions FS011050 TV...
£37.62
£31.35
|
New
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.14
£38.45
|
Tronje AR011 Aluminium
£45.13
£37.61
|
Hot Product
B-Tech VENTRY - Universal Flat Screen...
£33.66
£28.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7350105216565
|
FS011050
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
BTV500/B
|
| Manufacturer |
MULTIBRACKETS
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
B-Tech
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|