Vivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Black
£42.90
£35.75
Pro Large Wall Mount, Max 80 kg, Up to VESA 800 x 400
- Screen size 42”- 80”
- Holes match up to VESA 800x400
- Support portrait screen mount (require height of screen is minimum 850 mm)
- Smart locking system for easy installation
- Tilt option for easy connection of all wires
- Slide mounting holes for horizontal level adjustment during the installation
- Slim design with only 28mm from wall to back of TV
- Max loading capacity: 80kgs
More Information
| Maximum weight capacity | 80 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW4280 |
| EAN | 5711783797906 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
TV/MONITOR MOUNT
Typical installations: Public area, such as hotel, shopping mall, trade fair, ect.
Slide mounting holes for horizontal level adjustment during the installation.
Slim design with only 28mm from wall to back of TV
Max loading capacity: 80kg
Typical installations: Public area, such as hotel, shopping mall, trade fair, ect.
Slide mounting holes for horizontal level adjustment during the installation.
Slim design with only 28mm from wall to back of TV
Max loading capacity: 80kg
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Accepts padlock | Yes |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Safety bar | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 905 mm |
| Depth | 145 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 3.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 910 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 3.45 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW3770 TV mount/stand 177.8 cm (70") Bl...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowVivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") B...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Vivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03...
£42.90
£35.75
|
New
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.45
£38.71
|
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£59.09
£49.24
|
Hot Product
Peerless PT640 TV mount 116.8 cm (46&q...
£63.64
£53.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW4280
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
PF650
|
PT640
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|