Neomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultra-flat - easy install
£38.82
£32.35
Neomounts LEVEL-550 WL30-550BL18 Ultra-flat TV mount wall - 43-86" - max 60 kg - VESA 100x100-800x400 - d 2,3 cm - Easy Install-model - black
More Information
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 86 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | WL30-550BL18 |
| EAN | 8717371448660 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Description
The Neomounts WL30-550BL18 LEVEL is a fixed wall mount for flat screens up to 86" with a maximum weight capacity of 60 kg.
The LEVEL-550 wall mount is ultra-flat with a depth of 2,3 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 800x400mm.
The WL30-550BL18 features a nifty magnetic pull & release system, that allows you to attach the TV in a wink of an eye and secure the TV in safe and solid manner. Afterwards, the pull & release straps can be easily hidden behind the screen by clicking the magnet to the mount. The integrated spirit level assures easy installation of the mount.
The LEVEL-550 wall mount is ultra-flat with a depth of 2,3 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 800x400mm.
The WL30-550BL18 features a nifty magnetic pull & release system, that allows you to attach the TV in a wink of an eye and secure the TV in safe and solid manner. Afterwards, the pull & release straps can be easily hidden behind the screen by clicking the magnet to the mount. The integrated spirit level assures easy installation of the mount.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 60 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 100 x 200,100 x 100,100 x 150,120 x 120,150 x 200,200 x 100,200 x 150,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 100,300 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 300,400 x 400,440 x 400,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,680 x 300,800 x 200,800 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Type | Fixed |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 2.8 kg |
| Master (outer) case net weight | 16 kg |
| Lockable | Not lockable |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 935 mm |
| Depth | 23 mm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Depth (max) | 2.3 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 958 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 973 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case gross weight | 23.4 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 16 kg |
| Products per pallet (EU) | 112 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowLindy 40713 TV mount Grey
Shop NowVivanco 37980 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Fixed Large Bl...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tiltable L...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL35-550BL14 TV mount wall 40-75" - tilt...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowVivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 400)
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Neomounts WL30-550BL18 TV mount wall 4...
£38.82
£32.35
|
Hot Product
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Recommended
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
New
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
SMS Smart Media Solutions FS011073 TV...
£44.22
£36.85
|
Popular
Tripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall...
£37.87
£31.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WL30-550BL18
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
FS011073
|
DWM1742MN
|
| Manufacturer |
Neomounts
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
SMS Smart Media Solutions
|
Tripp Lite
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|