LogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
£35.74
£29.78
TV wall mount, 32–55", tilt, swivel, 50 kg max.
- Space-saving construction
- Suitable for 32–55" monitors
- Mounting accessories included
More Information
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BP0014 |
| EAN | 4052792042610 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
A maximum of flexibility is ensured with the fully movable screen mounts. Depending on your needs, you can now pan and tilt the monitor. Ideal for office environments.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | -3 - 3 mm |
| Tilt angle range | -20 - 10° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Distance to the wall (min) | 6 cm |
| Distance to the wall (max) | 47.3 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 6 cm |
| Distance to the wall (max) | 47.3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 480 mm |
| Depth | 473 mm |
| Height | 430 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 4.06 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowLindy 40713 TV mount Grey
Shop NowVivanco BTI 6080 2.16 m (85") Black
Shop NowVivanco 37980 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Fixed Large Bl...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tiltable L...
Shop NowVision VFM-W2X2V2 TV mount 106.7 cm (42") Black
Shop NowProperAV Lockable Swing Arm Full Motion Motorhome/...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 13 - 2...
Shop NowNeomounts WL35-350BL14 TV mount wall 32-65" - tilt...
Shop NowNeomounts WL35-550BL14 TV mount wall 40-75" - tilt...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowVivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts WL30-550BL16 TV mount wall 42-86" - ultr...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
LogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 c...
£35.74
£29.78
|
Hot Product
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Recommended
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
New
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
SMS Smart Media Solutions FS011073 TV...
£44.22
£36.85
|
Popular
Tripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall...
£37.87
£31.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP0014
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
FS011073
|
DWM1742MN
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
SMS Smart Media Solutions
|
Tripp Lite
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|