Neomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - tiltable
£38.90
£32.42
Neomounts FPMA-W350BLACK Tiltable TV mount wall - 32-55" - max 40 kg - VESA 200x200-400x400 - d 5,3 cm - black
More Information
| Maximum weight capacity | 40 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | FPMA-W350BLACK |
| EAN | 8717371448394 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
The Neomounts FPMA-W350BLACK is a tiltable wall mount for flat screens up to 55" with a maximum weight capacity of 40 kg. The versatile tilt technology (24°) allows you to create the optimum viewing angle.
The FPMA-W350BLACK has a depth of 5,3 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 400x400mm. Deviant hole patterns can be covered using one of Neomounts VESA adapter plates. The integrated bubble level assures easy installation of the mount.
The FPMA-W350BLACK has a depth of 5,3 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 400x400mm. Deviant hole patterns can be covered using one of Neomounts VESA adapter plates. The integrated bubble level assures easy installation of the mount.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 40 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 425 mm |
| Tilt angle range | 0 - 24° |
| Distance to the wall (max) | 5.3 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 5.3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Width adjustment range | 0 - 433 mm |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case net weight | 16 kg |
| Easy to install | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 433 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Depth (max) | 5.3 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 112 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 240 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 470 mm |
| Master (outer) case gross weight | 18.3 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 16 kg |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Width adjustment range | 0 - 433 mm |
| Country of origin | China |
| Depth adjustment range | 0 - 53 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowLindy 40713 TV mount Grey
Shop NowVivanco 37980 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Fixed Large Bl...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tiltable L...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowNeomounts WL35-550BL14 TV mount wall 40-75" - tilt...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowVivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 400)
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Neomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall...
£38.90
£32.42
|
Bestseller
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Recommended
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
New
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
SMS Smart Media Solutions FS011073 TV...
£44.22
£36.85
|
Popular
Tripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall...
£37.87
£31.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FPMA-W350BLACK
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
FS011073
|
DWM1742MN
|
| Manufacturer |
Neomounts
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
SMS Smart Media Solutions
|
Tripp Lite
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|