LogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Black
£44.66
£37.22
USB 2.0 Type-C cable, C/M to USB-C/M, metal, fabric, red, 0.3 m
- Comply with USB 2.0 Hi-Speed
- Up to 5 V, 3 A, 15 W power supply
- Unshielded
- Metal housing
- Nickel plated
More Information
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 70 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BP0112 |
| EAN | 4052792060195 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Ideal to connect your external USB-C devices to your PC or Notebook through USB-C port.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 13° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Distance to the wall (min) | 7.8 cm |
| Distance to the wall (max) | 44.2 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 7.8 cm |
| Distance to the wall (max) | 44.2 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Plastic, Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442 mm |
| Height | 425 mm |
| Depth (max) | 43.5 cm |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowVivolink VLMW3775P TV mount/stand 190.5 cm (75") B...
Shop NowVivolink VLMW3770 TV mount/stand 177.8 cm (70") Bl...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 600)
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowVivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") B...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowNeomounts WL30-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 c...
£44.66
£37.22
|
New
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
Recommended
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£59.09
£49.24
|
Hot Product
Peerless PT640 TV mount 116.8 cm (46&q...
£63.64
£53.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP0112
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
PF650
|
PT640
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|