ASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
£314.08
£261.73
Dual Radeon RX 9060 8GB GDDR6
More Information
| SKU | 90YV0NU0-M0NB00 |
|---|---|
| EAN | 4711636213813 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
Dual Radeon™ RX 9060
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual Radeon™ RX 9060 combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual Radeon™ RX 9060 combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Processor boost clock speed | 2990 MHz |
| Stream processors | 1792 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 |
| Processor boost clock speed (OC mode) | 3000 MHz |
| Processor boost clock speed (Gaming mode) | 2410 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Height | 120 mm |
| Depth | 49 mm |
| Length | 202 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger 90-GA41ZZ-00UANF graphics card A...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowAsrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING TRIO OC NVIDIA 8...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowPNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPNY GeForce RTX 5050 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDI...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 StormX NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowASUS GeForce RTX 3050 LP BRK OC Edition NVIDIA 6 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 Dual NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
ASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 906...
£314.08
£261.73
|
Bestseller
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.16
£268.47
|
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£284.29
£236.91
|
Popular
GIGABYTE GAMING Radeon RX 7600 OC 8G A...
£391.02
£325.85
|
ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK OC Editio...
£253.44
£211.20
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£407.69
£339.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0NU0-M0NB00
|
VCNT1000-SB
|
11324-01-20G
|
GV-R76GAMING OC-8GD
|
90YV0KQ0-M0NA00
|
900-5G172-2280-000
|
| Manufacturer |
ASUS
|
PNY
|
Sapphire
|
Gigabyte
|
ASUS
|
Nvidia
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
Radeon RX 9060
|
T1000
|
Radeon RX 7600
|
Radeon RX 7600
|
GeForce RTX 3050
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
1
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
1
|
2
|
1
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
2
|
0
|
3
|
2
|
1
|
N/A
|
| Graphics processor family |
AMD
|
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
6GB to 8GB
|
8GB to 12GB
|