CHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US English Black
£147.85
£123.21
G84-4400
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | G84-4400LUBUS-2 |
| EAN | 4025112062957 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
You need a pointing device? But you don't have enough room for a separate mouse? In that case the ultraflat compact keyboard with integrated trackball will solve your problem. It's perfect for 19 inch applications, Slimline PCs and notebooks. It also has additional input options for pen-based computers.
- Two functions combined in one device.
- Integrated, high-quality 16 mm trackball.
- Space-efficient lightweight.
- Extremely flat design.
- Keycaps arranged in 18 mm grid.
- LEDs indicate status of operating functions.
- Number of keys: 84 (European version), 83 (US version).
- Uses mechanical keys from our ML series with high-precision key action.
- High reliability thanks to Gold Crosspoint contacts.
- Reliability: MTBF: 134,000 hours.
- Individual keys have long service life: approx. 20 million key operations.
- Two functions combined in one device.
- Integrated, high-quality 16 mm trackball.
- Space-efficient lightweight.
- Extremely flat design.
- Keycaps arranged in 18 mm grid.
- LEDs indicate status of operating functions.
- Number of keys: 84 (European version), 83 (US version).
- Uses mechanical keys from our ML series with high-precision key action.
- High reliability thanks to Gold Crosspoint contacts.
- Reliability: MTBF: 134,000 hours.
- Individual keys have long service life: approx. 20 million key operations.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 84 |
| Pointing device | Trackball |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, GOST-R, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Certification | c-tick, GOST-R, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.75 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.75 m |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | c-tick, GOST-R, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 563 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 370 x 139 x 19.6 mm |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 195 x 32 mm |
| Package weight | 720 g |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 195 x 32 mm |
| Pointing device | Trackball |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowCorsair K70 PRO TKL keyboard Gaming USB QWERTZ UK ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY E...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowRazer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keyboard Gaming U...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
CHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US...
£147.85
£123.21
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.85
£123.21
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.79
£123.16
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£139.15
£115.96
|
Popular
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£147.79
£123.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-4400LUBUS-2
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-0
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|