| SKU | G84-4400LUBUS-2 |
| EAN | 4025112062957 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
You need a pointing device? But you don't have enough room for a separate mouse? In that case the ultraflat compact keyboard with integrated trackball will solve your problem. It's perfect for 19 inch applications, Slimline PCs and notebooks. It also has additional input options for pen-based computers.
- Two functions combined in one device.
- Integrated, high-quality 16 mm trackball.
- Space-efficient lightweight.
- Extremely flat design.
- Keycaps arranged in 18 mm grid.
- LEDs indicate status of operating functions.
- Number of keys: 84 (European version), 83 (US version).
- Uses mechanical keys from our ML series with high-precision key action.
- High reliability thanks to Gold Crosspoint contacts.
- Reliability: MTBF: 134,000 hours.
- Individual keys have long service life: approx. 20 million key operations.
- Space-efficient lightweight.
- Extremely flat design.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 84 |
| Pointing device | Trackball |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, GOST-R, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.75 m |
| Features | |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 563 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 370 x 139 x 19.6 mm |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 195 x 32 mm |
| Package weight | 720 g |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Logistics data | |
| Other features | |