Vivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Black
£75.23
£62.69
Pro Large Wall Mount, Max 125 kg, Up to VESA 900x600
- For large curved & flat panel TVs
- Typical screen size 60”- 100”
- VESA 200x200, 300x300, 400x200, 400x400, 600x400, 800x400, 800x600, 900x600
- Click-in spring lock with easily-release cord
- Steel profile 32mm
- Max loading capacity 125kgs
More Information
| Maximum weight capacity | 125 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 100 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW60100 |
| EAN | 5706998906632 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Public area, such as hotel, shopping mall, trade fair, ect.
For large Signage screens.
Max loading capacity: 125kg.
For large Signage screens.
Max loading capacity: 125kg.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 152.4 cm (60") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 900 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 125 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (max) | 3.2 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 3.2 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1009 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 630 mm |
| Weight | 4.9 kg |
| Depth (max) | 3.2 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 1110 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 5 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowVivolink VLMW3775P TV mount/stand 190.5 cm (75") B...
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowVivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") B...
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowNeomounts WL35-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowNeomounts WL30-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 600)
Shop NowNeomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Swing Arm 106.7 cm (42")...
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF660 TV mount 2.29 m (90") Black
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowChief RLXT3 TV mount 2.16 m (85") Black
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowPeerless ST640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Vivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54...
£75.23
£62.69
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
Bestseller
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£90.91
£75.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW60100
|
47-093-800
|
45-268-026
|
45-269-009
|
SF660P
|
ST650P
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|