EPOS GTW 270 Hybrid
£13.20
£11.00
GTW 270 Hybrid
- Closed-back and in-ear for maximum noise reduction and maximum game focus
- Delivering audio excellence with noise isolating custom designed eartips
- Dual microphone design delivers acoustic clarity
- A single button switches through play, pause, next track and phone controls
- Our EPOS Hybrid products deliver multiple connection options for your optimal gaming experience
More Information
Description
Leave the world behind with no compromise audio delivered by GTW 270 Hybrid wireless earbuds. Its unique shape ensures a secure and comfortable fit for hours of high-end audio playback. As an EPOS Hybrid product, the GTW 270 Hybrid delivers multiple connection options; Bluetooth® or aptX™ Low Latency connection with the USB-C dongle. Escape to new worlds while on the go.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Compatible products | Mobilephone, Switch, PS5, PCSoftphone, PS4, Nintendo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Languages support | German, English, Spanish, French, Japanese, Russian |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | Mobilephone, Switch, PS5, PCSoftphone, PS4, Nintendo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Country of origin | China |
| Charging case | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | Mobilephone, Switch, PS5, PCSoftphone, PS4, Nintendo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| Cable length | 1.5 m |
| Bluetooth version | 5.1 |
| aptX technology | Yes |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Intraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Eartips material | Silicone |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 7500 Hz |
| Microphone sensitivity | -22 dB |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Continuous audio playback time | 5 h |
| Battery recharge time (charging case) | 1.75 h |
| Fast charging time | 15 min |
| Fast charging | Yes |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 20 h |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 109 g |
| Width | 24 mm |
| Height | 24 mm |
| Depth | 23 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package weight | 384 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C |
| Extra earbuds | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C |
| Safety sheet | Yes |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Charging case | Yes |
| Extra earbuds | Yes |
| Eartips material | Silicone |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 206 mm |
| Master (outer) case length | 318 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 5 h |
| Bluetooth version | 5.1 |
| aptX technology | Yes |
| Languages support | German, English, Spanish, French, Japanese, Russian |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Gumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowEPOS GTW 270
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Green
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Pink
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama ShellTV II Headphones Wired Head-band TV Blac...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowEnergizer TWS40BK headphones/headset Wireless In-e...
Shop NowSennheiser PC 5 CHAT
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowAvid AE-36 Headset Head-band 3.5 mm connector Blac...
Shop NowV7 HB800ANC headphones/headset Wireless Head-band ...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowAndrea Communications EDU-175 Headphones Wired Hea...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowV7 HB600S headphones/headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSamsung EO-IC100 Headset Wired In-ear Calls/Music ...
Shop NowSennheiser PC 3 CHAT
Shop NowHama Shell II Headphones Wired Head-band Music Bla...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop Nowconnektgear HP532 USB-C /A /3.5mm Headset with Boo...
Shop NowSandberg Saver Earphones
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowDELL WH125 Headset Wired Head-band Office/Call cen...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowSamsung GH59-14677A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H111 Stereo Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
EPOS GTW 270 Hybrid
£13.20
£11.00
|
Recommended
Logitech 960 USB Computer Headset
£14.17
£11.81
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£19.44
£16.20
|
Hot Product
Sandberg Bulk Headphone
£11.99
£9.99
|
Popular
Logitech H111 Stereo Headset
£16.52
£13.77
|
Turtle Beach Recon 50 Headset Wired Ga...
£17.65
£14.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000230
|
981-000100
|
981-000406
|
825-26
|
981-000593
|
TBS-6003-02
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
Logitech
|
Turtle Beach
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
| Wearing style |
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Music
|
Office/Call center
|
Gaming
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Not available
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|