HP Quick Release Bracket 2
£12.12
£10.10
Quick Release Bracket 2
- Storefronts/kiosks: Mount flat panel monitors for easy viewing and add touchscreens for interactivity.
- Trade shows: Securely mount LCD TVs or monitors in common areas and quickly remove them for safekeeping at the end of the day.
- Front office environments: Minimize desk space requirements with wall or swing-arm mounting of monitors in reception areas.
- Training labs: Mount a monitor directly on a 100 mm VESA-compatible PC or HP Compaq t5720 Thin Client for all-in-one convenience.
- Medical/institutional settings: Securely mount monitors in nursing stations and public areas.
More Information
| SKU | 6KD15AA |
|---|---|
| EAN | 0193808434716 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Use the HP Quick Release Bracket 2 to attach your HP Desktop Mini to an HP display and a variety of stands, arms or wall mounts. The failsafe Sure-Lock mechanism snaps the PC securely in place, and can be further secured with a theft-deterrent security screw.
What's in the box?
- HP Quick Release Bracket
- One Quick Release locking screw
- Screws (for attachment to VESA compliant monitor mounts)
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 31162313 |
| HP segment | Business |
| Compatibility | All Essential and Advantage Monitor series. For detailed compatibility list, please check QuickSpec document. |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 490 g |
| Width | 167 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 184 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package weight | 690 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking AP-220-MNT-W1W White Plastic
Shop NowCables Direct 9 Way Hood
Shop NowCables Direct Single Cat5e Faceplate
Shop NowCables Direct Single Cat5e 2 Port Faceplate
Shop NowCables Direct 2x Blanks for UK faceplate
Shop NowUbiquiti UACC-Switch-FM White Polycarbonate (PC), ...
Shop NowRAM Mounts Composite U-Bolt Adapter for Handlebars
Shop NowHavis PRT00201-10 mounting kit Beige, Red
Shop NowVALUE 21.99.3008 mounting kit Stainless steel
Shop NowDatalogic Stand, Basic, G040
Shop NowLogiLink BP0066 mounting kit Black Metal
Shop NowUbiquiti UACC-Switch-DIN White Polycarbonate (PC)
Shop NowVivolink VLMPM2 mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage 2.5in to 3.5in Adapter for Desktop ...
Shop NowScreenBeam 960 Mounting Kit
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP Quick Release Bracket 2
£12.12
£10.10
|
Hot Product
Datalogic Stand, Basic, G040
£15.38
£12.82
|
New
Cables Direct 9 Way Hood
£13.60
£11.33
|
Cables Direct Single Cat5e Faceplate
£14.80
£12.33
|
Popular
Cables Direct Single Cat5e 2 Port Face...
£15.40
£12.83
|
Recommended
Cables Direct 2x Blanks for UK faceplate
£13.67
£11.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6KD15AA
|
STD-G040-BK
|
CN9GT
|
UT-899001
|
UT-899002
|
UT-89900B
|
| Manufacturer |
HP
|
Datalogic
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|