iiyama LH4341UHS-B2 Signage Display 108 cm (42.5") LCD 500 cd/m² 4K Ultra HD Built-in processor Android 8.0 24/7
More Information
Reasons To Buy

4K
UHD resolution (3840x2160), better known as 4K, offers a gigantic viewable area with 4 times more information and work space than a Full HD screen. Due to the high DPI (dots per inch), it displays an incredibly sharp and crisp image.

LAN Control
LAN control enables making adjustments in the display OSD menu through your network (software not included).

IPS
IPS displays are best known for wide viewing angles and natural, highly accurate colours. They are especially suited for colour-critical applications.

24/7
24/7 displays are designed for a continuous operation.

Media player (in pivot not supported)
Play your favourite music and show your most beautiful videos, photos and images directly on screen from a flash drive or internal memory with the built-in media player.
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 941.2 x 529.4 mm |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.245 x 0.245 mm |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 1% |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Wi-Fi | No |
| PC Audio in | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Housing material | Metal |
| Bezel width (top) | 1.4 cm |
| Bezel width (side) | 1.35 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.4 cm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, EAC, ErP, WEEE, REACH |
| VESA mounting | Yes |
| Bezel colour | Black |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Russian |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 107 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 107 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Processor model | V810 |
| Operating system installed | Android 8.0 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 968 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 557.5 mm |
| Weight | 8.9 kg |
| Display width | 968 mm |
| Display depth | 54 mm |
| Display height | 557.5 mm |
| Display weight | 8.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1075 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 683 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, EAC, ErP, WEEE, REACH |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| Cable management | Yes |
| Audio in (mini jack) | Yes |
| Playback media | Yes |
| User controls | picture (picture format, colour temp., noise reduction, dynamic contrast, gamma, brightness, black level, contrast, colour, hue, sharpness, RGB range, reset), sound (treble, bass, balance, speaker, audio output, reset), general settings (language, clock, schedule, HDMI CEC link, HDMI modes, communication setting, screen (auto adjust, clock, phase, H. position, V. position, reset), auto power off, network standby, power management, auto signal detection, auto play, local KB lock, RC lock, monitor ID, LED, pixel shift, information, factory reset) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, WEEE |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Processor model | V810 |
| Operating system installed | Android 8.0 |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| Cable management | Yes |
| Housing material | Metal |
| Wi-Fi | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LCD |
| Bezel width (top) | 1.4 cm |
| Bezel width (side) | 1.35 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.4 cm |
| Quick start guide | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Samsung BE43C-H Digital signage flat panel 109.2 c...
Shop NowSharp MultiSync E509 Digital signage flat panel 12...
Shop NowNEC MultiSync M321 Digital signage flat panel 81.3...
Shop NowSamsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Shop NowSamsung QB43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QB50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (...
Shop NowSamsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowElo Touch Solutions 1304LS Digital signage flat pa...
Shop NowHisense 32" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowLG 50PK640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowElo Touch Solutions 1504LS Digital signage flat pa...
Shop NowElo Touch Solutions 1564L Interactive flat panel 3...
Shop NowElo Touch Solutions 1504L Digital signage flat pan...
Shop NowViewsonic 50" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowLG 43UH5Q Digital signage flat panel 109.2 cm (43"...
Shop NowSamsung LH32QMCEBGCXEN Signage Display Digital sig...
Shop NowElo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2495L 60.5 cm (23.8") LCD 540 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2294L 54.6 cm (21.5") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 240 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1302L 33.8 cm (13.3") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 2494L 60.5 cm (23.8") LCD 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1509L Digital signage flat pan...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 ...
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop NowSamsung QB13C 33 cm (13") LCD Wi-Fi 500 cd/m² Ful...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 ...
Shop Nowiiyama LH4360UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.5") LCD 250 ...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 50UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama LH3260HS-B1AG Signage Display Digital A-boa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
iiyama LH4341UHS-B2 Signage Display 10...
£422.40
£352.00
|
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
£539.96
£449.97
|
Recommended
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
£547.19
£455.99
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£505.04
£420.87
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£466.39
£388.66
|
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£474.22
£395.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH4341UHS-B2
|
E877820
|
E144246
|
E331214
|
E326154
|
E334335
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
N/A
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
3
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|