Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Universal Black AC Indoor
£67.07
£55.89
65W USB-C AC Travel Adapter, 1.8 m, Black
- Ultraportable, lightweight design perfect for frequent commutes and travel
- Effortlessly refuel your USB-C laptop or device on the go with a single adaptor
- Universal plugs with twist and lock mechanism that cover most regions and are safe to use and easily replaceable
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 40AW0065WW |
| EAN | 0194552822231 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Streamline your life with a 65W USB-C AC Travel Adapter. Changing the way you travel for business or pleasure, the Lenovo 65W USB-C AC Travel Adapter eliminates the need for multiple chargers. Power your USB-C devices any time with 4 interchangeable plugs (US, EU, AU, UK) for 100V - 240V outlets at hotels, cafes, or airports. When you’re done, just pack the compact adapter in the included pouch, and you’re ready to adventure.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Certification | CB, ErP, UL, FCC, IC, DoE, NRCan, RCM, PSB, PSE, BSMI, EAC, Kvalitet, UKrSEPRO, SII, ISC, STZ, INSM, PD3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Input current | 1.2 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output voltage | 5,9,15,20 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Technical details | |
| Cables included | USB Type-C |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 5,9,15,20 V |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | CE |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 59.7 mm |
| Depth | 42.5 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 117 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 457 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | AU, EU, UK, US |
| Cables included | USB Type-C |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 457 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Included power plug types | AU, EU, UK, US |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CB, ErP, UL, FCC, IC, DoE, NRCan, RCM, PSB, PSE, BSMI, EAC, Kvalitet, UKrSEPRO, SII, ISC, STZ, INSM, PD3.0 |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply, EU Laptop, Tab...
Shop NowBelkin WIZ028MYBK mobile device charger Black
Shop NowApple MagSafe Charger (1 m)
Shop NowBelkin WIZ028MYWH mobile device charger White
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V7CU mobile device charg...
Shop NowAnker Prime Laptop, Portable gaming console, Smart...
Shop NowDELL 450-18940 mobile device charger Indoor Black
Shop NowDELL 450-15538 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowDELL 450-11743 mobile device charger Indoor Black
Shop NowVerbatim UTA-10 140W GaN III Universal Travel Adap...
Shop NowNewland NLS-CD9050-03X mobile device charger Mobil...
Shop NowBelkin WCH015MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowBelkin BPZ003bt1MBK-B6 Universal Black AC Fast cha...
Shop NowNewland NLS-MCD9350-01 mobile device charger
Shop NowVerbatim GNC-240 GaN Charger 240W with 1 x USB-C 1...
Shop NowVerbatim GNC-200 GaN Charger 200W with 2 x USB-C P...
Shop NowAnker A2688341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowAnker B25M8H21 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowAnker B25M8H11 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowHYPER HJ1001BKWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowStarTech.com 140W USB-C Wall Charger, 3x USB-C/1x ...
Shop NoweSTUFF ES638310 mobile device charger Smartphone A...
Shop NowAnker Prime Universal Black USB Fast charging Indo...
Shop NowBelkin WCH016hqWH Universal White AC Fast charging...
Shop NowSatechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Univer...
Shop NowBelkin WIZ037MYBK mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Headset, Smartphone, Smartw...
Shop NowManhattan 10-port USB-C Charging Station, USB-C Ou...
Shop NowSandberg Solar Charger 60W Lightweight
Shop NowBelkin UltraCharge Pro Smartphone, Smartwatch Char...
Shop NowBelkin UltraCharge Pro Smartphone, Smartwatch Sand...
Shop NowBelkin WCH010myWH Laptop, Smartphone, Smartwatch, ...
Shop NowDELL 450-16903 mobile device charger Black Indoor
Shop NowSocket Mobile AC4054-1381 mobile device charger Bl...
Shop NowZebra VCA400-02R mobile device charger Universal G...
Shop NowBixolon PQD-R210/STD mobile device charger Portabl...
Shop NowZebra CRD-TC2X-BS1CO-01 mobile device charger PDA ...
Shop NowZebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile device charger Po...
Shop NowZebra CRD1S-RFD2000-1R mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra CBL-MC33-USBCHG-01 mobile device charger PDA...
Shop NowHoneywell 50121667-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowHoneywell 50138169-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowBelkin WIZ001MYBK mobile device charger Black Indo...
Shop NowDatalogic 94A150106 mobile device charger Mobile c...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowZebra CBL-RFD49-USB1-01 mobile device charger RFID...
Shop NowHoneywell MB1-SCN10 mobile device charger Mobile c...
Shop NowHP M95377-001 mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC5X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC7X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowHoneywell 3011-8248-001 mobile device charger Mobi...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC2X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowDICOTA D31893 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowOur Pure Planet 15W Dual Wireless Charging Pad
Shop NowUnitech 5000-900098G mobile device charger Mobile ...
Shop NowZebra 3PTY-RAM-HOL-ZE17-2U mobile device charger M...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet,...
Shop NowMicrosoft Q5N-00003 mobile device charger Black In...
Shop NowZebra AK18913-003 mobile device charger Mobile com...
Shop NowDELL 450-11857 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowSamsung 65W Trio Universal Power Adapter Black Ind...
Shop NowMicrosoft Q5N-00006 mobile device charger Tablet B...
Shop NowApple MW2K3B/A mobile device charger Universal Whi...
Shop NowMicrosoft Q5N-00002 mobile device charger Tablet B...
Shop NowApple 96W USB-C Power Adapter
Shop NowDELL 492-BBIP mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowMicroconnect PETRAVEL12 mobile device charger Univ...
Shop NowApple 140W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device charger Mobi...
Shop NowApple 70W USB-C Power Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo 40AW0065WW mobile device charge...
£67.07
£55.89
|
Hot Product
Zebra AK18913-003 mobile device charge...
£77.03
£64.19
|
Recommended
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£56.10
£46.75
|
New
Socket Mobile AC4054-1381 mobile devic...
£68.53
£57.11
|
Popular
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£53.96
£44.97
|
Bestseller
Microsoft Q5N-00002 mobile device char...
£81.18
£67.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
40AW0065WW
|
AK18913-003
|
450-16903
|
AC4054-1381
|
492-BBIP
|
Q5N-00002
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Zebra
|
DELL
|
Socket Mobile
|
DELL
|
Microsoft
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|