LogiLink NP0054 cable gender changer RJ45 Grey
£2.60
£2.17
RJ45 inline coupler, Cat.6, shielded, metal housing
- RJ45 coupler to connect patch cords
- Solid metal housing
- 2x RJ45 female jack, 1:1 pin wiring
- Comply to Cat.6 Class E, 250 MHz
More Information
| SKU | NP0054 |
|---|---|
| EAN | 4052792027259 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
LogiLink’s Inline Couplers are ideally suitable for extending your Ethernet or Telephone patch cord into any room of the house or office. Our Inline Couplers are designed to link two shielded or unshielded patch cables together, or if you need to extend an existing shielded cable run. The LogiLink in-line coupler provides a female-to-female feed-through connection for easy cable hook-up.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | RJ45 |
| Connector 1 | RJ45 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Grey |
| Performance | |
|---|---|
| Housing material | Metal |
| Cable types supported | Cat6e |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Height | 23 mm |
| Depth | 32.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 40 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package weight | 40 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink CA1017 cable gender changer Toslink Black
Shop NowIntegral USB3.0 TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FO...
Shop NowCables Direct CDL-DV005 cable gender changer DVI-D...
Shop NowStarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adapter - M/F
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowHama USB Adapter, USB-A Plug - USB-C Socket, USB 3...
Shop NowLogiLink AH0008 cable gender changer HDMI Black
Shop NowLogiLink USB 3.0-A F/F Black
Shop NowLogiLink AH0009 cable gender changer HDMI C HDMI A...
Shop NowLogiLink HDMI to DVI Adapter HDMI 19-pin female DV...
Shop NowHama USB OTG Adapter, USB-C Plug - USB Socket, USB...
Shop NowHama 00205164 cable gender changer HDMI Type A (St...
Shop NowManhattan HDMI Straight Coupler/Connector, 4K@60Hz...
Shop NowStarTech.com Right Angled USB-C to USB-A Adapter, ...
Shop NowLogiLink MP0037 cable gender changer RJ-45 2 x RJ-...
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowStarTech.com Right Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to...
Shop NowIntegral USB3.0 TYPE-C TO TYPE-A CONVERTER ADAPTER...
Shop NowStarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header...
Shop NowDigitus HDMI adapter, 90° angled
Shop NowIntegral USB C TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FOR...
Shop NowStarTech.com Down Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to ...
Shop NowDigitus HDMI Adapter
Shop NowDigitus RS 232 adapter
Shop NowLogiLink AU0040 cable gender changer USB 3.1 C USB...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
Shop Nowconnektgear USB 3 Adapter A Male to Type C Female ...
Shop NowStarTech.com Cisco Console Rollover Adapter for RJ...
Shop NowLindy USB Adapter Type A-F/B-F
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded
Shop NowV7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
Shop NowLindy High Speed HDMI Female To Female Coupler, Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
LogiLink NP0054 cable gender changer R...
£2.60
£2.17
|
StarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adap...
£3.31
£2.76
|
Popular
StarTech.com Slimline DB9 Serial Gende...
£2.14
£1.78
|
Recommended
StarTech.com Low Profile 16in Parallel...
£2.81
£2.34
|
Lindy USB Adapter Type A-F/B-F
£3.79
£3.16
|
Bestseller
StarTech.com Cisco Console Rollover Ad...
£3.12
£2.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
NP0054
|
GC258MF
|
GC9SF
|
PLATE25F16LP
|
71228
|
ROLLOVER
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|