Logitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wireless + Bluetooth Laser 8000 DPI
£145.86
£121.55
Logitech MX Master 4, Right-hand, Laser, RF Wireless + Bluetooth, 8000 DPI, Graphite
More Information
| SKU | 910-007562 |
|---|---|
| EAN | 5099206133082 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Logitech MX Master 4. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Laser, Device interface: RF Wireless + Bluetooth, Movement resolution: 8000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 8, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Graphite
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Technical details | |
| Weight | 150 g |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 650 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Width | 88.3 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Height | 128.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 220 g |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 60 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 150 g |
| Minimum system requirements | Copy over from Global Copy |
| Connectivity technology | Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Mac mouse Office Right-ha...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowLogitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Pro - 4K Wireless Gaming ...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech MX Master 2S Wireless mouse Office Right-...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edition Wireless...
Shop NowLogitech MX Master 2S Bluetooth Edition Wireless M...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Wireless Mobile Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop Now3Dconnexion SpaceMouse mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MX Master 4 mouse Office Righ...
£145.86
£121.55
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 Small Wireles...
£131.34
£109.45
|
Recommended
Logitech MX Master 2S Wireless mouse O...
£186.78
£155.65
|
Popular
Logitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edit...
£139.92
£116.60
|
Logitech MX Master 2S Bluetooth Editio...
£186.78
£155.65
|
Hot Product
Evoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wir...
£118.69
£98.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-007562
|
500793
|
910-005139
|
910-005132
|
910-005131
|
VMDMW
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Evoluent
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
8
|
6
|
7
|
7
|
7
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Laser
|
Optical
|
Laser
|
N/A
|
IR LED
|
Laser
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|