Logitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
£125.04
£104.20
PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
- LIGHTSPEEDTM PRO-GRADE WIRELESS
- HERO 25K SENSOR ADVANCED PRECISION
- LESS THAN 63 G ULTRA LIGHTWEIGHT
More Information
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006785 |
| EAN | 5099206107090 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Red |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Weight | 63 g |
| Product colour | Red |
| Form factor | Right-hand |
| Button functions | Forward |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Response time | 1 ms |
| Rechargeable | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Packaging content | PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse LIGHTSPEED wireless receiver Charging/data cable Receiver extension adapter Optional grip tape Cloth wipe for grip tape prep Optional aperture door with PTFE foot User documentation |
| Sensor | HERO |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 240 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 70 h |
| Charging port type | Micro-USB Type-B |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 63 g |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 125 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 351.1 g |
| Cables included | Micro-USB |
| Package width | 68 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 172 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Battery | |
| Battery capacity | 0.9 Wh |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 147 mm |
| Master (outer) case length | 244 mm |
| Master (outer) case height | 188 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.65 kg |
| Other features | |
| Packaging content | PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse LIGHTSPEED wireless receiver Charging/data cable Receiver extension adapter Optional grip tape Cloth wipe for grip tape prep Optional aperture door with PTFE foot User documentation |
| Weight | 63 g |
| Technology | LIGHTSPEED |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Minimum system requirements | – USB port – Windows 8 or later, macOS 10.11 or later – Internet access for optional software download |
| Sensor | HERO |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowRazer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Logitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless G...
£125.04
£104.20
|
Recommended
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Bestseller
Evoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
£110.22
£91.85
|
Evoluent VerticalMouse 4 Small Wireles...
£132.66
£110.55
|
Popular
Evoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wir...
£118.69
£98.91
|
New
Evoluent VMDSW mouse Office Right-hand...
£118.69
£98.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006785
|
VM4SW
|
VM4RW
|
500793
|
VMDMW
|
VMDSW
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
5
|
6
|
6
|
6
|
N/A
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
Laser
|
Laser
|
| Purpose |
gaming
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|