Logitech MX Master 3S for Mac
£141.24
£117.70
MX Master 3S for Mac Performance Wireless Mouse The Master Series by
More Information
| Device interface | Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 7 |
| Movement detection technology | Laser |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006571 |
| EAN | 5099206103740 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | Forward |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 141 g |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Right-hand |
| Button functions | Forward |
| Works on any surface | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Ergonomic design | Yes |
| Packaging content | Mouse USB-C charging cable (USB-C to USB-C) User documentation |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Works on any surface | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 1680 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 2.5 W |
| Software | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 141 g |
| Width | 84.3 mm |
| Depth | 124.9 mm |
| Height | 51 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 333.6 g |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 138.5 mm |
| Package height | 173.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 27% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 148 mm |
| Master (outer) case length | 246 mm |
| Master (outer) case height | 186 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.52 kg |
| Other features | |
| Packaging content | Mouse USB-C charging cable (USB-C to USB-C) User documentation |
| Weight | 141 g |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Minimum system requirements | Bluetooth Low Energy Requires Bluetooth Low Energy technology macOS 10.15 or later iPadOS 14 or later (1) Compatible with Logi Bolt USB Receiver only (not included) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowRazer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Master 2S Wireless mouse Office Right-...
Shop NowLogitech MX Master 2S Bluetooth Edition Wireless M...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop Now3Dconnexion SpaceMouse mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MX Master 3S for Mac
£141.24
£117.70
|
Hot Product
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 Small Wireles...
£132.66
£110.55
|
Recommended
Logitech MX Master 2S Wireless mouse O...
£186.78
£155.65
|
Logitech MX Master 2S Bluetooth Editio...
£188.10
£156.75
|
Popular
Evoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wir...
£118.69
£98.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006571
|
VM4SW
|
500793
|
910-005139
|
910-005131
|
VMDMW
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Logitech
|
Logitech
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
7
|
6
|
6
|
7
|
7
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Laser
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
IR LED
|
Laser
|
| Purpose |
office
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|