Logitech MX Master 3S for Mac
£144.54
£120.45
MX Master 3S for Mac Performance Wireless Mouse The Master Series by
More Information
| SKU | 910-006569 |
|---|---|
| EAN | 5715063065006 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Thumb rest | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 141 g |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Ergonomic design | Yes |
| Packaging content | Mouse USB-C charging cable (USB-C to USB-C) User documentation |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 141 g |
| Width | 84.3 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 124.9 mm |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Receiver depth | 1.86 cm |
| Receiver height | 6.11 mm |
| Receiver weight | 1.68 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 312 g |
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 138.5 mm |
| Package height | 173.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Mouse USB-C charging cable (USB-C to USB-C) User documentation |
| Weight | 141 g |
| Minimum system requirements | Bluetooth Low Energy Requires Bluetooth Low Energy technology macOS 10.15 or later iPadOS 14 or later (1) Compatible with Logi Bolt USB Receiver only (not included) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowLogitech MX Master 2S Wireless mouse Office Right-...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Pro Wireless
Shop NowRazer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Master 2S Bluetooth Edition Wireless M...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop Now3Dconnexion CadMouse Pro Wireless (USB-C)
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop Now3Dconnexion SpaceMouse mouse Office RF Wireless + ...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MX Master 3S for Mac
£144.54
£120.45
|
Evoluent VerticalMouse 4 Small Wireles...
£131.34
£109.45
|
Hot Product
Logitech MX Master 2S Wireless mouse O...
£190.74
£158.95
|
Recommended
Logitech MX Master 2S Bluetooth Editio...
£190.74
£158.95
|
Popular
Evoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wir...
£118.69
£98.91
|
New
Evoluent VMDSW mouse Office Right-hand...
£118.69
£98.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006569
|
500793
|
910-005139
|
910-005131
|
VMDMW
|
VMDSW
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Evoluent
|
Logitech
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
7
|
6
|
7
|
7
|
N/A
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
IR LED
|
Laser
|
Laser
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|