Logitech Pro X Superlight 2 SE mouse Gaming Right-hand RF Wireless Optical 44000 DPI
£123.62
£103.02
Logitech Pro X Superlight 2 SE, Right-hand, Optical, RF Wireless, 44000 DPI, 1 ms, Black
More Information
| SKU | 910-007554 |
|---|---|
| EAN | 5099206129931 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
Logitech Pro X Superlight 2 SE. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless, Movement resolution: 44000 DPI, Response time: 1 ms, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 88 G. Power source: Batteries. Product colour: Black
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 88 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 44000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Sensor type | HERO 2 |
| Mouse tracking speed | 888 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 88 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 44000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Sensor type | HERO 2 |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 60 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Scrolling directions | Vertical |
| Response time | 1 ms |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in memory | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 88 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 60 g |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 125 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 61% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 60 g |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Connectivity technology | Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Mac mouse Office Right-ha...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowRazer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Mac mouse Office Right-ha...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Pro - 4K Wireless Gaming ...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Mini - Wireless Gaming Mo...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edition Wireless...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2S Wireless Mobile Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Logitech Pro X Superlight 2 SE mouse G...
£123.62
£103.02
|
Recommended
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£104.28
£86.90
|
Bestseller
Evoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
£110.22
£91.85
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 Small Wireles...
£132.66
£110.55
|
Logitech MX Anywhere 2S Bluetooth Edit...
£140.58
£117.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-007554
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4RW
|
500793
|
910-005132
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
5
|
6
|
5
|
6
|
6
|
7
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
gaming
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|
N/A
|