Razer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wireless + USB Type-C Optical 35000 DPI
£166.52
£138.77
Razer Viper V3 Pro, Right-hand, Optical, RF Wireless + USB Type-C, 35000 DPI, White
More Information
| Device interface | RF Wireless + USB Type-C |
|---|---|
| Buttons quantity | 6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | RZ01-05120200-R3G1 |
| EAN | 8886419334521 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer Viper V3 Pro. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless + USB Type-C, Movement resolution: 35000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 6, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 70 G. Power source: Batteries/Cable. Product colour: White
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 70 G |
| Buttons durability (million clicks) | 90 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 35000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000,2000,4000,8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-C |
| Mouse tracking speed | 750 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Acceleration (max) | 70 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 35000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000,2000,4000,8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Built-in memory | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-C |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 55 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Scrolling directions | Vertical |
| Rechargeable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 1000,2000,4000,8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Adjustable polling rate | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 90 |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries/Cable |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 95 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 55 g |
| Width | 63.9 mm |
| Depth | 127.1 mm |
| Height | 39.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 55 g |
| Polling rate | 1000,2000,4000,8000 Hz |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech MX Master 2S Bluetooth Edition Wireless M...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Pro Wireless
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowLogitech MX Master 2S Wireless mouse Office Right-...
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Extreme mouse Gaming Right-hand...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop Now3Dconnexion SpaceMouse mouse Office RF Wireless + ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Razer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-...
£166.52
£138.77
|
Hot Product
Logitech MX Master 2S Wireless mouse O...
£192.06
£160.05
|
Recommended
Logitech MX Master 2S Bluetooth Editio...
£192.06
£160.05
|
Popular
Logitech MX Master 2S Wireless Mouse
£190.74
£158.95
|
Bestseller
ASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-h...
£138.59
£115.49
|
New
Logitech MX Master 3S for Mac
£147.18
£122.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ01-05120200-R3G1
|
910-005139
|
910-005131
|
910-005966
|
90MP0220-BMUA00
|
910-006571
|
| Manufacturer |
Razer
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
ASUS
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
6
|
7
|
7
|
7
|
12
|
7
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Laser
|
IR LED
|
Laser
|
Optical
|
Laser
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
office
|
office
|
gaming
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + USB Type-C
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + USB Type-C
|
Bluetooth
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|