Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
- Charge USB and USB-C devices
- Charging status display
- Supports power-through
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| SKU | 420-58 |
| EAN | 5705730420580 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A powerful powerbank in aluminium featuring high speed, great performance and huge capacity. When you are away from a power outlet, this powerbank ensures optimum recharging for any mobile device. Supports standard USB-A and USB-C PD 20W.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Total output power | 20 W |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1110 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 400 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Travel Powerbank 10000 PD20W
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank 10000 mAh Wireless char...
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowIntenso 7332054 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Nano Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Survivor Nano Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowHama 00201711 power bank Lithium Polymer (LiPo) 24...
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowIntenso 7313522 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowDuracell DRPB3040A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowDuracell DRPB3020A power bank 5000 mAh Black
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£24.06
£20.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-58
|
320-42
|
420-53
|
BPD002BTBK
|
420-59
|
BPB011BTBK
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|