Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
Sandberg Saver Powerbank 20000
- Charge 3 devices simultaneously
- Reliable Backup Power Anywhere
- Stay Charged for Days
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | 320-42 |
| EAN | 5705730320422 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Saver Powerbank 20000 provides you with plenty of extra power on the go with fast charging via both USB-C and USB-A. The large capacity ensures multiple full charges for your devices, so you can keep going for days. Perfect for travel, festivals, and long days away from the outlet. Take the power with and you are always ready.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | Micro-USB |
| Power | |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 420 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 450 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 450 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Saver Powerbank 27000
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank 10000 mAh Wireless char...
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Grey
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowAnker A110E 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowAnker Powercore 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£23.71
£19.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
320-42
|
420-53
|
BPD002BTBK
|
420-58
|
420-59
|
BPB011BTBK
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|