Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
- Huge capacity. Huge efficiency
- Supports power-through
More Information
| Battery capacity | 24000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | 420-38 |
| EAN | 5705730420382 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000 is a portable battery which is charged via a USB port or the built-in solar cells. You get up to 9 charging cycles for a typical smartphone and with its solid and rain proof packaging it keeps going even under harsh conditions. With USB-C connector to charge USB-C devices. Features a QC 3.0 USB connector for fast charge of supported devices.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Dustproof | Yes |
| Hanger hole | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone, Tablet |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 24000 mAh |
| Charging source | Solar |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Micro-USB connectors quantity | 1 |
| Input interface | Micro-USB + USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Solar panel power | 2 W |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 12 V |
| Input current | 3 A |
| Output current | 1.5 A |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 24000 mAh |
| Charging source | Solar |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 89 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 553 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 600 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Micro-USB, USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 600 g |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 0.3 m |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
|
Hot Product
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£95.70
£79.75
|
Bestseller
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£52.80
£44.00
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Lithium...
£56.10
£46.75
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-38
|
420-36
|
420-57
|
420-62
|
MBX-PB006
|
420-63
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|