Sandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
£68.64
£57.20
Sandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
- 3in1 Jumpstarter, powerbank and flashlight
- Complete kit with cables
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| SKU | 420-98 |
| EAN | 5705730420986 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000 is a versatile battery, which can help start your car, boat, lawn tractor or other gasoline or diesel engines with an electrical starter. If your car battery fails, the jumpstarter will supply enough power to get the engine going. In addition, you get a powerful powerbank for charging your mobile devices, such as your smartphone and tablet. The product also features a powerful flashlight, which ensures that you have a source of light in any situation. Jump leads included.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery charge time (USB) | 2 h |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Input voltage | 5/9 V |
| Output voltage | 5/9/12 V |
| Input current | 2/2 A |
| Output current | 3 A |
| Port 1 output power | 18 W |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery charge time (USB) | 2 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 92 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 182 mm |
| Weight | 550 g |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 103 mm |
| Package weight | 950 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 103 mm |
| Package weight | 950 g |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowAnker 633 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowBelkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
£68.64
£57.20
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£95.70
£79.75
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Lithium...
£56.10
£46.75
|
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
Recommended
Urban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C...
£63.41
£52.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-98
|
420-38
|
420-57
|
MBX-PB006
|
420-63
|
BEB22UF
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
Sandberg
|
Urban Factory
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Polymer
|