Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
- Charge USB-C powered laptops
- Charge USB-A and USB-C devices
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | 420-52 |
| EAN | 5705730420528 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A powerful powerbank in aluminium featuring high speed, great performance and huge capacity. When you are away from a power outlet, this powerbank ensures optimum recharging for any mobile device. Supports standard USB-A and USB-C PD 88W. The latter makes it possible to charge almost any type of USB-C device at maximum speed, including most laptop computers.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone, Laptop/netbook, Tablet |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| Power | |
| Total output power | 100 W |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2.4 A |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.3 m |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 900 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 900 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Cable length | 0.3 m |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowUgreen 90597A power bank 25000 mAh Grey
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Popular
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
|
Hot Product
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Bestseller
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£52.80
£44.00
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Lithium...
£56.10
£46.75
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-52
|
420-36
|
420-38
|
420-62
|
MBX-PB006
|
420-63
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|