Sandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
£53.46
£44.55
Sandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
- Charge your devices by sunlight
- Charge by high capacity powerbank
- Built-in Flashlight
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| SKU | 421-05 |
| EAN | 5705730421051 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Solar 5-Panel Powerbank 10000 is a combo of a powerful 10000 mAh powerbank and a foldable solar panel, letting you quickly and efficiently recharge the powerbank in sunlight. Charge the powerbank at home and lay it out in the sun whenever you can. This way, you'll always have power for mobile devices, no matter how far you are from an outlet.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Protection features | Water resistant |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | Solar, USB |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS) |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Port 2 output current | 5 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Solar panel voltage | 5 V |
| Solar panel power | 8 W |
| Input voltage | 5 / 9 / 12 V |
| Output voltage | 4.5 / 5 / 9 / 12 V |
| Input current | 3 / 2 / 1.5 A |
| Output current | 5 A |
| Solar panel current | 1600 mA |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 22.5 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | Solar, USB |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS) |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 98 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 172 mm |
| Weight | 550 g |
| USB Type-C cable length | 30 cm |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 700 g |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Verbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowCoreParts MBX-PB007 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 27000 PD65W
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
£53.46
£44.55
|
Bestseller
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£66.00
£55.00
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£61.38
£51.15
|
Recommended
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£53.46
£44.55
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Lithium...
£56.10
£46.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
421-05
|
420-35
|
420-38
|
420-52
|
420-62
|
MBX-PB006
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|