Sandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
£52.80
£44.00
Sandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
- Extreme durability
- Waterproof, Dustproof, Shockproof.
- Supports 15W Wireless charge
- Charge multiple devices
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| SKU | 420-92 |
| EAN | 5705730420924 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W is the ultimate backup battery for recharging mobiles, laptops and other mobile devices. Packed in a robust IP66-certified shell, this powerbank can really tolerate some rough treatment. It's completely water, impact and dust-resistant, letting you take it with you almost anywhere. With 2 USB outlets, including QC 3.0 support for 18W. There’s also a USB-C jack to charge USB-C devices right up to 30W. Qi-compatible smartphones can be charged completely wirelessly by placing the phone on the powerbank's charging plate.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Drop proof, Shock resistant, Waterproof |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 22 W |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Port 3 output current | 2.4 A |
| Input voltage | 5, 9, 12, 15, 20 V |
| Output voltage | 5, 9, 12, 15, 20 V |
| Input current | 2.4, 3, 2.5, 2, 1.5 A |
| Port 1 output power | 30 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Port 3 output power | 18 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 520 g |
| Cable length | 0.3 m |
| Package width | 14 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 620 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 14 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 620 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 0.3 m |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
£52.80
£44.00
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.18
£40.15
|
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£52.80
£44.00
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£44.46
£37.05
|
Bestseller
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£52.80
£44.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-92
|
420-35
|
420-36
|
420-38
|
BPB006BTBLK
|
420-62
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|