SanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
£51.60
£43.00
SanDisk Extreme, 128 GB, MicroSDXC, 160 MB/s, 90 MB/s, Class 3 (U3), V30
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| SKU | SDSQXAA-128G-GN6AA |
| EAN | 0619659189488 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
SanDisk Extreme. Capacity: 128 GB, Flash card type: MicroSDXC, Read speed: 160 MB/s, Write speed: 90 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Product colour: Gold, Red
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Gold, Red |
| Features | |
| Product colour | Gold, Red |
| Technical details | |
| Product colour | Gold, Red |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 25 kg |
| Capacity | 128 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 10.9 mm |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 4.9 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package depth | 101 mm |
| Package weight | 25 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 25 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 256GB SDXC Can...
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowLexar Professional SILVER PLUS microSDXC UHS-I Car...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowTranscend SD Card SDHC 300S 4GB
Shop NowKingston Technology SDCE/256GB memory card MicroSD...
Shop NowSamsung MB-MD128SA/EU memory card 128 GB MicroSDXC...
Shop NowKingston Technology 32GB Canvas React Plus SDHC UH...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSD...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Ca...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology SDCIT/32GB memory card MicroSD...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
£51.60
£43.00
|
Popular
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£72.22
£60.18
|
Bestseller
Kingston Technology SDCIT/32GB memory...
£44.64
£37.20
|
New
SanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSQXAA-128G-GN6AA
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDCIT/32GB
|
SDSQXA2-064G-GN6AA
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SD
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 3
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|