Vivanco 37980 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
£33.30
£27.75
100 x 100 - 400 x 400 VESA, 55", 35 kg, Black
- 2 arms / 3 hinges
- Tilt and swing
- Flat profile and long max wall distance
- Horizontal level correction
- Robust steel construction
- Quick & easy installation
- Smooth motion
- Cable management
More Information
| SKU | 37980 |
|---|---|
| EAN | 4008928379808 |
| Manufacturer | Vivanco |
| Availability | Y |
Description
Key Features
- For screens up to 55
- VESA Max 400*400
- Wall Distance 57 to 445mm
- Max +/- 90° swing radius (max radius for screen width smaller 890mm only)
- Stepless tilt adjustment +5° / -15°
- Horizontal level correction +/- 5°
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 100 x 100,400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | 5 - -15° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Distance to the wall (min) | 5.7 cm |
| Distance to the wall (max) | 44.5 cm |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 5.7 cm |
| Distance to the wall (max) | 44.5 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.7 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vision VFM-W2X2V2 TV mount 106.7 cm (42") Black
Shop NowLindy 40713 TV mount Grey
Shop NowVivanco BTI 6080 2.16 m (85") Black
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Fixed Large Bl...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tiltable L...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 13 - 2...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 23 - 5...
Shop NowProperAV Lockable Swing Arm Full Motion Motorhome/...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt & Swivel 13 - 2...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tiltable),...
Shop NowNeomounts WL35-350BL14 TV mount wall 32-65" - tilt...
Shop NowNeomounts WL35-550BL14 TV mount wall 40-75" - tilt...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowVivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowProperAV Ultra Slim Tilting 37 - 75" TV Bracket - ...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowNeomounts FPMA-W830BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts WL30-550BL16 TV mount wall 42-86" - ultr...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivanco 37980 TV mount/stand 139.7 cm...
£33.30
£27.75
|
Hot Product
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
New
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
Bestseller
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
£27.28
£22.73
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions FS011073 TV...
£44.22
£36.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
37980
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
424752
|
FS011073
|
| Manufacturer |
Vivanco
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
Manhattan
|
SMS Smart Media Solutions
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
N/A
|
Wall
|