Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot Swap Caddy
£417.14
£347.62
HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot Swap Caddy
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
More Information
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | CPQ-1800SAS/10-S5 |
| EAN | 5056006125150 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched Hard Drive & Solid State Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched Drive Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5" with either SATA or SAS interfaces, available in a range of capacities and spin speeds. All our Matched Drive Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Refurbished | No |
| HDD average transfer rate | 12 MB/s |
| Average latency | 2.9 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD number of heads | 8 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Refurbished | No |
| HDD average transfer rate | 12 MB/s |
| Interface | SAS |
| Average latency | 2.9 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD number of heads | 8 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 7.05 W |
| Power consumption (read) | 6.46 W |
| Power consumption (idle) | 4.55 W |
| Start-up current | 0.47 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating vibration | 0.5 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 3 G |
| Non-operating shock | 400 G |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | SAS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hot-swap | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70.1 mm |
| Weight | 850 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST6000NT001 internal hard dri...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Red Plus internal hard drive 8 TB ...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowSeagate SkyHawk AI ST16000VE005 internal hard driv...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowSeagate Enterprise ST4000NM025B internal hard driv...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowWestern Digital Red Plus WD120EFGX internal hard d...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowWestern Digital Purple Pro Smart Video HDD 8TB int...
Shop NowSeagate Enterprise ST10000NM017B internal hard dri...
Shop NowSeagate IronWolf ST8000VN004 internal hard drive 8...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowAxis 02472-001 internal hard drive 8 TB
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowHPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-ye...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowHPE 873371-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHP Q2R42A-RFB internal hard drive 12 TB 3.5" SAS
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE StoreOnce Cloud Bank Storage Read/Write for Ge...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE EG001800JWJNR internal hard drive 1.8 TB 10000...
Shop NowSynology HAT5320-4T internal hard drive 4 TB 7200 ...
Shop NowToshiba S300 Pro Surveillance internal hard drive ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 872738-001B internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM
Shop NowHPE 1.8TB 12G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterp...
Shop NowToshiba MG10ADA10TE internal hard drive 10 TB 7200...
Shop NowHPE 1.8TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-ye...
Shop NowDELL 401-ABHQ internal hard drive 2.4 TB 10000 RPM...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowUbiquiti UACC-HDD-E-16TB internal hard drive 7200 ...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowHPE 870759-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3y...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE 875217-003 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 870795-001B internal hard drive 900 GB 15000 R...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£417.14
£347.62
|
Bestseller
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£396.48
£330.40
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£395.92
£329.93
|
Recommended
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£399.26
£332.72
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£404.03
£336.69
|
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£425.70
£354.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CPQ-1800SAS/10-S5
|
DELL-1800SAS/10-S16
|
DELL-1800SAS/10-S12
|
CPQ-1800SAS/10-S7
|
DELL-1800SAS/10-S11
|
Q1H47A
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|