HP Engage 16t FHD Monitor
£726.35
£605.29
Engage 16t FHD Monitor
More Information
| Display | 15.6" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | 2D9X0AA#ABB |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 141 ppi |
| HD type | Full HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1792 x 0.1792 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 80 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 76 Hz |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1366 x 768, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Backlight type | Edge LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 25 ms |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | AHVA |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 3 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 3 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 3 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio output | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainable technologies and materials | Recycled plastic cushions; Low Halogen |
| Weight (with stand) | 4.28 kg |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -15 - 40° |
| Height adjustment | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 391.4 mm |
| Depth (with stand) | 269.3 mm |
| Height (with stand) | 220 mm |
| Weight (with stand) | 4.28 kg |
| Package width | 476 mm |
| Package depth | 326 mm |
| Package height | 396 mm |
| Package weight | 6.78 kg |
| Weight | 4.28 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 476 mm |
| Package depth | 326 mm |
| Package height | 396 mm |
| Package weight | 6.78 kg |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Recycled plastic cushions; Low Halogen |
| Other features | |
| Weight | 4.28 kg |
| Power consumption (max) | 65 W |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung 37" Odyssey G7 G75F UHD 165Hz Curved Gamin...
Shop NowPhilips Evnia 34M2C6500/00 computer monitor 86.4 c...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowPhilips Evnia 8000 49M2C8900L/00 computer monitor ...
Shop NowSamsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming ...
Shop NowSamsung G95C computer monitor 124.5 cm (49") 5120 ...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowSamsung G70D computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowHP Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Conferencing Mo...
Shop NowAOC G2 AG276UZD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3...
Shop NowSamsung 32” Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Moni...
Shop NowSamsung 27" Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Monito...
Shop NowAOC AGON PRO AG276QKD2 computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowAOC AGON PRO CS24A computer monitor 61.2 cm (24.1"...
Shop NowSamsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowSamsung G75NB computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowPhilips 6000 series 45B1U6900C/00 computer monitor...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ computer monitor 80 ...
Shop NowASUS ROG Swift PG32UCDP computer monitor 80 cm (31...
Shop NowASUS ROG Strix XG49VQ computer monitor 124.5 cm (4...
Shop NowSamsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop NowAOC G2 AG246FK6 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27ACDNG computer monitor 67....
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2AG computer monitor 80 c...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2 computer monitor 80 cm ...
Shop NowPhilips Evnia 8000 32M2N8900/00 computer monitor 8...
Shop NowAOC AGON PRO AG326UD computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67....
Shop NowPhilips P Line 329P1H/00 computer monitor 80 cm (3...
Shop NowPhilips P Line 32:9 SuperWide curved LCD display 4...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCWMG computer monitor 80 cm (3...
Shop Nowiiyama ProGraphic HB3201UHSNP-B1 computer monitor ...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCG computer monitor 80 cm (31....
Shop NowASUS ProArt PA27JCV computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowDELL UltraSharp 32 4K USB-C Hub Monitor - U3223QE
Shop NowDELL UltraSharp U3423WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp U3225QE computer monitor 80 cm (31...
Shop NowDELL UltraSharp U4924DW computer monitor 124.5 cm ...
Shop NowLenovo ThinkVision P32p-30 computer monitor 80 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3824DW computer monitor 95.2 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp U4323QE computer monitor 109.2 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3425WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowLG 27GX700A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 ...
Shop NowLG UltraGear OLED GX8 32GX850A-B 4K UHD Dual-Mode:...
Shop NowLG 32U889SA-W computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowLG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 ...
Shop NowLG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 ...
Shop NowLG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD Gaming Monitor - 2...
Shop NowBenQ MA320UP computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x...
Shop NowGIGABYTE MO32U2 32” OLED 4K UHD Gaming Monitor -...
Shop NowAlienware AW3425DW computer monitor 86.4 cm (34") ...
Shop NowViewsonic TD3207 computer monitor 81.3 cm (32") 19...
Shop NowBenQ PD2725U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x...
Shop NowBenQ PD3205U computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x...
Shop NowViewsonic VP3881A computer monitor 96.5 cm (38") 3...
Shop NowBenQ PD3205UA computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowBenQ SW272Q computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x ...
Shop NowBenQ PD3225U computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowBenQ MA320U computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x ...
Shop NowElectriq EIQ-495KCSUW144IPS computer monitor 124.5...
Shop NowLG 27" UltraGear™ OLED 480Hz QHD Gaming Monitor
Shop NowAlienware AW2725Q computer monitor 67.8 cm (26.7")...
Shop NowKoorui S3241XO computer monitor 80 cm (31.5") 3840...
Shop Nowiiyama TF3239AS-B1AG computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowGIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Moni...
Shop NowALOGIC 32C4KPD computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowGIGABYTE MO27Q3 27” OLED QHD Gaming Monitor - 25...
Shop NowPhilips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48...
Shop NowHP E45c G5 DQHD Curved Monitor
Shop NowAlienware AW3225QF computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowMSI MPG 321URX QD-OLED computer monitor 80 cm (31....
Shop NowASUS XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 25...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Engage 16t FHD Monitor
£726.35
£605.29
|
Recommended
Philips P Line 32:9 SuperWide curved L...
£908.11
£756.76
|
Bestseller
DELL UltraSharp 32 4K HDR Monitor - UP...
£990.00
£825.00
|
Popular
Philips P Line 329P1H/00 computer moni...
£611.14
£509.28
|
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
£862.92
£719.10
|
BenQ PD2725U computer monitor 68.6 cm...
£706.20
£588.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2D9X0AA#ABB
|
499P9H/00
|
DELL-UP3221Q
|
329P1H/00
|
TD3207
|
9H.LJXLA.TBE
|
| Manufacturer |
HP
|
Philips
|
DELL
|
Philips
|
Viewsonic
|
Benq
|
| Display diagonal |
under 18 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Built-in camera |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
Home
|
Graphics design
|
Home
|
N/A
|
Graphics design
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
32:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|