Adesso HC-3003US mouse USB Type-A Optical 1000 DPI
£4.99
£4.16
Adesso 3 Button Desktop Optical Scroll Mouse, USB
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| SKU | HC-3003US |
| EAN | 0783750003995 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | Y |
Description
The Adesso 3 button desktop optical mouse is full sized with scrolling features make navigating your computer a breeze. No more cleaning of your mouse ball and no more need for a mouse pad. Our mouse works on many different kind of surfaces like wood and plastic.
1000 DPI Resolution
It provides responsive, smooth cursor control and precise tracking and easy text selection thanks to high-definition optical tracking (1000 dpi).
Optical Technology
Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
Metal Scroll Wheel
Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel
1000 DPI Resolution
It provides responsive, smooth cursor control and precise tracking and easy text selection thanks to high-definition optical tracking (1000 dpi).
Optical Technology
Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
Metal Scroll Wheel
Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Recommended usage | PC |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Recommended usage | PC |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1524 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Technical details | |
| Weight | 136 g |
| Product colour | Black |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1524 m |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE and ROHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 136 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Weight | 136 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 114 x 60 x 38 mm |
| Compatible operating systems | Windows 7 / Windows Vista / XP / 2000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
connektgear MO543 USB Full-Size 4 Button Optical M...
Shop NowLogiLink ID0062 mouse USB Type-A Optical 1000 DPI
Shop Nowconnektgear MO544 Wireless Full-Size 6 Button Opti...
Shop NowManhattan MW3050 Wireless Optical Mouse, Black, 12...
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowHama MW-110 mouse Office Ambidextrous RF Wireless ...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowDICOTA D32011 mouse Ambidextrous USB Type-A 1200 D...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowAdesso HC-3003PS mouse Office PS/2 Optical 1000 DP...
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowHama AMW-200 mouse Office Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
Shop NowEdnet 81166 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical...
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey, USB
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowKensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowKensington Mouse - in - a - Box Wired
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Adesso HC-3003US mouse USB Type-A Opti...
£4.99
£4.16
|
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
£4.83
|
Hot Product
Logitech Wireless Mouse M185
£7.39
£6.16
|
New
LogiLink ID0062 mouse USB Type-A Optic...
£4.27
£3.56
|
Recommended
CHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey...
£5.80
£4.83
|
Popular
Logitech M170 Wireless Mouse
£12.26
£10.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HC-3003US
|
K72356EU
|
910-002238
|
ID0062
|
JM-0800-0
|
910-004424
|
| Manufacturer |
Adesso
|
Kensington
|
Logitech
|
LogiLink
|
CHERRY
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
2
|
3
|
3
|
2
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
N/A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|