be quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
£30.85
£25.71
Silent Wings 4 120mm PWM, 1600RPM, 18.9dB, FDB, 48.7cfm, 82.74m3/h
- Optimized fan blades for the highest performance on heat sinks
- Small tip clearance and fan frame with funnel-shaped air outlets for extremely high air pressure
- Virtually inaudible operation at regular speed
- 6-pole fan motor for less vibration and power consumption
- Fluid-dynamic bearing enables very smooth operation
- Anti-vibration mounting with push pins for installation as a case fan
- An alternative screwed installation can replace the default mounting option
- PWM controlled fan speed through the motherboard
- Super-long lifespan of 300,000h
- Elegant look with high-grade fan sticker in an all-black design
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | BL093 |
| EAN | 4260052188859 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_100726713_1657032019_0863_19265.jpg |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
No compromise silence and performance
Silent Wings 4 120mm PWM combines all features of a virtually inaudible with an extremely performant fan. A 6-pol-motor and anti-vibration mountings combined with fan blades optimized for maximum airflow make Silent Wings 4 120mm PWM the perfect choice for the most demanding applications in high-end systems.
Silent Wings 4 120mm PWM combines all features of a virtually inaudible with an extremely performant fan. A 6-pol-motor and anti-vibration mountings combined with fan blades optimized for maximum airflow make Silent Wings 4 120mm PWM the perfect choice for the most demanding applications in high-end systems.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise level (high speed) | 18.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 48.7 cfm |
| Maximum air pressure | 1.79 mmH2O |
| Airflow | 82.74 m³/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Certification | CE / ROHS / RU / UKCA / TÜV / WEEE |
| Cable length | 0.5 m |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 18.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 48.7 cfm |
| Maximum air pressure | 1.79 mmH2O |
| Airflow | 82.74 m³/h |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated current | 0.12 A |
| Power consumption (typical) | 1.44 W |
| Maximum current | 0.13 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 192 mm |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 31 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 343 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 190 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 192 mm |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 343 g |
| Certificates | |
| Certification | CE / ROHS / RU / UKCA / TÜV / WEEE |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Number of clips | 4 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 38.7 cm |
| Shipping (inner) case length | 43.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 37.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 14.9 kg |
| Products per shipping (inner) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 5 Pack - 120 mm PWM F...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowCorsair RS120-R ARGB Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowNZXT F140 RGB Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT F120 RGB Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Fan Sil...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4 Pieces
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm Black 2...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
be quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM C...
£30.85
£25.71
|
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Bestseller
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£29.58
£24.65
|
Hot Product
HPE 777290-001 computer cooling system...
£26.40
£22.00
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL093
|
DN-19 FAN
|
879151-001
|
ACFAN00135A
|
777290-001
|
ACF3-EL10217.12
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Digitus
|
HPE
|
ARCTIC
|
HPE
|
Aerocool
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|