Lindy BNX-60 and NC-60 Replacement Earpads, Colour: Black
£19.32
£16.10
BNX-60 and NC-60 Replacement Earpads, Colour: Black
- Replace left and right earpads of the BNX-60 or NC-60 headphones
- Colour:black
- High quality, vegan friendly protein leather
- Simple installation
- Provided in a pack with both left and right earpads
- 2 year warranty
More Information
| Product type | Ear pad |
|---|---|
| SKU | 73156 |
| EAN | 4002888731560 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Description
These spare black coloured earpads are a great solution for keeping the award-winning BNX-60 or NC-60 headphones looking as good as new, or for ensuring hygienic-use by replacing after shared usage.
Made of high quality, vegan friendly protein leather, these earpads ensure optimum comfort for long periods of use.
Please see the video guide on how to easily replace earpads on the Lindy BNX-60 Wireless Noise Cancelling Headphones or NC-60 Wired Noise Cancelling Headphones.
Made of high quality, vegan friendly protein leather, these earpads ensure optimum comfort for long periods of use.
Please see the video guide on how to easily replace earpads on the Lindy BNX-60 Wireless Noise Cancelling Headphones or NC-60 Wired Noise Cancelling Headphones.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Ear pad |
| Material | Faux leather |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product type | Ear pad |
| Material | Faux leather |
| Product colour | Black |
| Package weight | 0.04 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Width (imperial) | 8 cm (3.15") |
| Height (imperial) | 10 cm (3.94") |
| Depth (imperial) | 2.01 cm (0.79") |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 80 mm |
| Height | 20 mm |
| Package width | 194 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 100 x 80 x 20 mm |
| Diameter | 8 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 194 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package weight | 0.04 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Package weight | 0.04 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 100 x 80 x 20 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly HIS Cable TAA
Shop NowCoreParts MBXWHS-BA122 headphone/headset accessory...
Shop NowJPL BL-08+P Cable
Shop NowJPL BL-09+P Cable
Shop NowEPOS CSTD 24 Cable
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowAndrea Communications USB-UNIV Interface adapter
Shop NowDELL Pro Premium Wireless Headset Ear Cushions - H...
Shop NowOrosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowAndrea Communications EDU-USB USB adapter
Shop NowPoly A10-11 QD to QD Adapter
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Large and Small Earloo...
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Cable USB-A
Shop NowHP Poly Blackwire 3315/3325 Leatherette Ear Cushio...
Shop NowHP Poly Voyager Legend Small Eartips and Foam Cove...
Shop NowSandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
Shop NowYealink EHS35 Interface adapter
Shop NowEPOS CLS 01
Shop NowCoreParts MBXJA-BA0001 headphone/headset accessory...
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts MBXSO-BA0002 headphone/headset accessory...
Shop NowTech21 Studio Colour Case
Shop NowEPOS CSTD 17
Shop NowEPOS CAVA 31
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Stand USB-A
Shop NowYealink DD10K DECT USB Dongle for T41S/T42S
Shop NowHP Poly Savi Office S2 Telephone Cable
Shop NowJPL BL-053+P Cable
Shop NowOrosound on-ear cushions-Tilde Evo S
Shop NowPoly DM15 to 6 Pin QD Cable (3M)
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowHP Poly Y Training Cable with QD Lock-Digital Head...
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Foam Ear Cushion (1 Pi...
Shop NowJPL BL-11+P Cable
Shop NowPoly EncorePro HW510V/520V Voice Tubes (10 Pieces)
Shop NowLogitech USB Headset Stereo H650e
Shop NowJabra A Ear Pads
Shop NowYealink 330100010014 headphone/headset accessory C...
Shop NowHP Poly U10P Short End Cable
Shop NowEPOS DW BATT 03
Shop NowSandberg Cleaning Pen Kit for AirPods
Shop NowHP Poly CS540 Battery
Shop NowHP Poly Savi Office Straight Plug Online Indicator
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 1 pair for Stereo he...
Shop NowYealink BT51-C Dongle
Shop NowJPL BL-12+P Cable
Shop NowHP Poly Voyager USB-A Charging Stand
Shop NowYealink BT51-A Dongle
Shop NowJabra Foam Ear Cushion, Evolve 20
Shop NowJabra GN 1200 CC
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Lindy BNX-60 and NC-60 Replacement Ear...
£19.32
£16.10
|
New
Jabra A Ear Pads
£23.10
£19.25
|
Bestseller
Jabra GN 1200 CC
£17.95
£14.96
|
Popular
Jabra Biz 2300 Foam Ear Cushions
£20.80
£17.33
|
Hot Product
Jabra Foam Ear Cushion, Evolve 20
£20.80
£17.33
|
Logitech USB Headset Stereo H650e
£22.43
£18.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
73156
|
14101-19
|
88011-99
|
14101-38
|
14101-45
|
993-000814
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Logitech
|
| Product type |
Ear pad
|
Ear pad
|
Cable
|
Ear pad
|
Ear pad
|
Ear pad
|