Sandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
£17.34
£14.45
Sandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
- Headset converter for your USB-C device
- Remote control your audio
More Information
| SKU | 136-73 |
|---|---|
| EAN | 5705730136733 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
If you have a headset with a 4-pole MiniJack plug, you can connect it to your device's USB-C port with this practical adapter cable. The adapter has buttons to control the volume and mute the sound in both the speakers and the microphone. Comes with a 1.5-meter long cable.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Controller |
| Cable length | 1.5 m |
| Package type | Hanging box |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Product type | Controller |
| Package weight | 52 g |
| Cable length | 1.5 m |
| Package type | Hanging box |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | 3.5 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 52 g |
| Width | 17 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 53 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package height | 164 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 52 g |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 21 mm |
| Package height | 164 mm |
| Package type | Hanging box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Voyager Legend Charging Cable USB-A
Shop NowYealink 330100010014 headphone/headset accessory C...
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowJPL BL-12+P Cable
Shop NowCoreParts MBXWHS-BA185 headphone/headset accessory
Shop NowAndrea Communications USB-UNIV Interface adapter
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Foam Ear Cushion (1 Pi...
Shop NowHP Poly Y Training Cable with QD Lock-Digital Head...
Shop NowOrosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowOrosound on-ear cushions-Tilde Evo S
Shop NowPoly A10-11 QD to QD Adapter
Shop NowHP Poly Savi Office S2 Telephone Cable
Shop NowHP Poly EncorePro HW530/540 Large and Small Earloo...
Shop NowAndrea Communications EDU-USB USB adapter
Shop NowHP Poly Blackwire 3315/3325 Leatherette Ear Cushio...
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Stand USB-A
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowPoly DM15 to 6 Pin QD Cable (3M)
Shop NowHP Poly Voyager Legend Small Eartips and Foam Cove...
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowYealink EHS35 Interface adapter
Shop NowHP Poly Voyager 5200 Large Eartips (3 Pieces)
Shop NowHP Poly APP-51 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowHP Poly Voyager Legend Charging Case +USB-A Cable
Shop NowHP Poly USB-C to USB-A Adapter
Shop NowJPL BL-09+P Cable
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowJPL USB (Y) Training Lead
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowCoreParts MBXSO-BA0002 headphone/headset accessory...
Shop NowCoreParts MBXJA-BA0001 headphone/headset accessory...
Shop NowYealink DD10K DECT USB Dongle for T41S/T42S
Shop NowLindy BNX-60 and NC-60 Replacement Earpads, Colour...
Shop NowEPOS CSTD 17
Shop NowEPOS CLS 01
Shop NowZebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/headset accessor...
Shop NowCoreParts MBXWHS-BA122 headphone/headset accessory...
Shop NowJPL BL-08+P Cable
Shop NowHP Poly Voyager 4300 Leatherette Ear Cushions (2 P...
Shop NowDELL Pro Wired Headset Ear Cushions - HE324
Shop NowHP Poly Savi Office Straight Plug Online Indicator
Shop NowLogitech USB Headset Stereo H650e
Shop NowHP Poly HIS Cable TAA
Shop NowDELL Pro Plus Wired/Wireless Headset Ear Cushions ...
Shop NowHP Poly Blackwire 5200 Y Training Cable
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 2 pieces for Mono
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra 8800-01-94 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra Biz 2300 Foam Ear Cushions (10 pieces)
Shop NowJabra 8800-00-94 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra 8800-01-37 headphone/headset accessory Cable
Shop NowSandberg Cleaning Pen Kit for AirPods
Shop NowJabra GN1200
Shop NowJabra GN 1200 CC
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Headset USB-C Controller, 1.5m
£17.34
£14.45
|
Recommended
Jabra 8800-01-94 headphone/headset acc...
£21.54
£17.95
|
Hot Product
Jabra 8800-01-37 headphone/headset acc...
£21.54
£17.95
|
Bestseller
Jabra GN1200
£23.70
£19.75
|
New
Jabra GN1216 Avaya Cord
£22.44
£18.70
|
Popular
Jabra 8800-00-94 headphone/headset acc...
£15.80
£13.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
136-73
|
8800-01-94
|
8800-01-37
|
88001-99
|
88001-03
|
8800-00-94
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Controller
|
Cable
|
Cable
|
N/A
|
N/A
|
Cable
|