CoreParts Battery for Wireless Headset
£25.74
£21.45
Battery for Wireless Headset 0.52Wh Li-Pol 3.7V 140mAh Black, for Plantronics CS540, SAVI CS540, SAVI CS540A
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
More Information
| Product type | Battery |
|---|---|
| SKU | MBXWHS-BA079 |
| EAN | 5706998818072 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
Description
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Brand compatibility | Plantronics |
| Product colour | Green |
| Compatibility | CS540 |
| Country of origin | China |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 140 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery capacity | 0.5 Wh |
| Technical details | |
| Product type | Battery |
| Package weight | 6 g |
| Brand compatibility | Plantronics |
| Product colour | Green |
| Compatibility | CS540 |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 6 g |
| Width | 5 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 22 mm |
| Package width | 67 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 14 mm |
| Weight | 5 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 6 g |
| Package width | 67 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 14 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DELL Pro Premium Wireless Headset Ear Cushions - H...
Shop NowHP Poly CS510/520/710/720 Battery
Shop NowJabra Evolve2 50/55 Ear Cushion (1 pair)
Shop NowHP Poly Y Training Cable with QD Lock-Digital Head...
Shop NowAgent AG22-0730 headphone/headset accessory Batter...
Shop NowAgent USB-17 Cable
Shop NowHP Poly Voyager USB-C Charging Stand
Shop NowEPOS CEHS-PA 01
Shop NowEPOS CSTD 24 Cable
Shop NowJPL USB (Y) Training Lead
Shop NowJPL BL-053+P Cable
Shop NowEPOS CLS 01
Shop NowEPOS CAVA 31
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowHP Poly APC-43 Electronic Hookswitch TAA
Shop NowYealink EHS35 Interface adapter
Shop NowPoly 2.5mm to QD Gold Cable (0.45M)
Shop NowHP Poly Savi 7200 Battery with Removal Tool
Shop NowPoly DM15 to 6 Pin QD Cable (3M)
Shop NowHP Poly Voyager 8200 Black Leatherette Ear Cushion...
Shop NowCoreParts Battery for Wireless Headset
Shop NowJabra Perform 75 Headband
Shop NowJabra Perform 75 Neckband
Shop NowYealink DD10K DECT USB Dongle for T41S/T42S
Shop NowLindy LH900XW Replacement Ear Pads
Shop NowOrosound over the ear cushions - Tilde Evo C
Shop NowHP Poly U10P Short End Cable
Shop NowHP Poly CS540 Battery
Shop NowHP Poly Sync 40 Charging Stand with Universal Powe...
Shop NowYealink BT51-C Dongle
Shop NowHP Poly Sync 60 Universal Power Supply
Shop NowYealink BT51-A Dongle
Shop NowEPOS ATC 02
Shop NowEPOS USB-ED 01
Shop NowRazer Kitty Ears V2 Modification set
Shop NowJabra A Ear Pads
Shop NowSandberg BT Audio Link 2in1 TxRx
Shop NowPoly EncorePro HW510V/520V Voice Tubes (10 Pieces)
Shop NowHP Poly Voyager USB-A Charging Stand
Shop NowLogitech USB Headset Stereo H650e
Shop NowJabra Engage Ear Cushions – 1 pair for Stereo he...
Shop NowJabra GN1216 Avaya Cord
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra Engage Headband for Mono, incl. Cushion
Shop NowRazer Kitty Ears V2 Modification set
Shop NowJabra Engage Headband for Convertible headset
Shop NowHP Poly DA75 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra Biz 2300 Foam Ear Cushions
Shop NowJabra 8800-01-94 headphone/headset accessory Cable
Shop NowJabra LINK 230
Shop NowJabra GN1200
Shop NowHP Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowJabra A Earhook
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CoreParts Battery for Wireless Headset
£25.74
£21.45
|
New
Jabra A Ear Pads
£23.10
£19.25
|
Popular
Jabra 8800-01-94 headphone/headset acc...
£29.70
£24.75
|
Hot Product
Jabra GN1200
£32.68
£27.23
|
Recommended
Jabra GN1216 Avaya Cord
£31.40
£26.17
|
Bestseller
Jabra A Earhook
£34.79
£28.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXWHS-BA079
|
14101-19
|
8800-01-94
|
88001-99
|
88001-03
|
14121-18
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Battery
|
Ear pad
|
Cable
|
Cable
|
Cable
|
Ear hook
|