Antec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
£32.36
£26.97
ARGB PWM Fan, 120mm, Hydraulic Bearing, 600 - 1500 RPM, 18.8 - 26.5 dB, black
More Information
| SKU | 0-761345-40033-6 |
|---|---|
| EAN | 0761345400336 |
| Manufacturer | Antec |
| Availability | Y |
Description
Superior Heat
Dissipation
9-blade design provides efficient ventilation and powerful airflow, ensuring the fan maintains extremely efficient cooling level even as air resistance increases.
Bright ARGB
Full-spectrum ARGB lighting delivers distinctive visions to meet every need of gamers.
PWM Fan
From low noise to high performance, tune your perfect fan curve between 600 - 1500 RPM.
Quiet operation
8 anti-vibration rubber pads and hydro bearing help the fan run quietly.
Dissipation
9-blade design provides efficient ventilation and powerful airflow, ensuring the fan maintains extremely efficient cooling level even as air resistance increases.
Bright ARGB
Full-spectrum ARGB lighting delivers distinctive visions to meet every need of gamers.
PWM Fan
From low noise to high performance, tune your perfect fan curve between 600 - 1500 RPM.
Quiet operation
8 anti-vibration rubber pads and hydro bearing help the fan run quietly.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Noise level | 26.5 sone |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (low speed) | 18.8 dB |
| Noise level (high speed) | 26.5 dB |
| Type | Fan |
| Minimum airflow (imperial) | 9.33 cfm |
| Maximum airflow | 60.63 cfm |
| Minimum air pressure | 0.09 mmH2O |
| Maximum air pressure | 1.33 mmH2O |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 18.8 dB |
| Noise level (high speed) | 26.5 dB |
| Type | Fan |
| Minimum airflow (imperial) | 9.33 cfm |
| Maximum airflow | 60.63 cfm |
| Minimum air pressure | 0.09 mmH2O |
| Maximum air pressure | 1.33 mmH2O |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| LED voltage | 5 V |
| Fan voltage | 13.8 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowKolink Umbra EX180 ARGB Processor Hybrid cooler 12...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowAntec A400i Chipset Air cooler 12 cm Black, Copper...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Antec P12 ARGB Computer case Fan Black...
£32.36
£26.97
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Bestseller
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£31.90
£26.58
|
Hot Product
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£40.37
£33.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0-761345-40033-6
|
879151-001
|
ACF3-EL10217.12
|
FD-F-AS1-1407
|
MSPF1057
|
UF-SLIN120-1B
|
| Manufacturer |
Antec
|
HPE
|
Aerocool
|
Fractal Design
|
CoreParts
|
LIAN LI
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
Computer case
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|