Phanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan 12 cm Black 1 pc(s)
£40.37
£33.64
120 x 120 x 30 mm, 4.32 W, 0.36 A, DC 12V, 0-2000 ± 100 rpm, 27.3 dB, 231 g
More Information
| SKU | PH-F120T30_BG |
|---|---|
| EAN | 0886523001829 |
| Manufacturer | Phanteks |
| Availability | Y |
Description
The Phanteks T30-120 fan has undergone years of development and extensive testing in close collaboration with SUNON, a leading fan manufacturer. Combined with Phanteks’ expertise in chassis and air/water cooler design, we created the ultimate PC cooling fan. The T30-120 features the best aerodynamic blade design, 30mm thick frame, and is made from quality industrial-grade components to achieve a perfect balance between high cooling performance, low noise operation, and excellent sound quality.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Fan thickness | 3 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 67 cfm |
| Number of speeds | 1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan noise level (max) | 27.3 dB |
| Fan static pressure | 0.13 mmH2O |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Material | Polymer, Rubber |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.13 m |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Fan thickness | 3 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 67 cfm |
| Number of speeds | 1 |
| Material | Polymer, Rubber |
| Cable length | 0.13 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 1.58 W |
| Maximum current | 0.36 A |
| Fan power consumption | 4.32 W |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 30 mm |
| Fan weight | 231 g |
| Fan thickness | 3 cm |
| Cable length | 0.13 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | 4-pin |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowLian Li Uni Fan 14RSLIN1W1B Computer case 14 cm Bl...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 140 ...
Shop NowThermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowCorsair RS120-R ARGB Computer case Fan 12 cm Black...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowDeepCool AG400 G2 Processor Air cooler 12 cm Black
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowNZXT F120 RGB Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Triple Pa...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowNZXT F140 RGB Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm Black 2...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Phanteks PH-F120T30_BG computer coolin...
£40.37
£33.64
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.20
£47.67
|
Recommended
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.01
£43.34
|
Hot Product
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£38.28
£31.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PH-F120T30_BG
|
872452-001
|
879151-001
|
BK024
|
BL077
|
UF-SLIN120-1B
|
| Manufacturer |
Phanteks
|
HPE
|
HPE
|
be quiet!
|
be quiet!
|
LIAN LI
|
| Type |
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
cooler
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
N/A
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|