DeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White 1 pc(s)
£40.25
£33.54
Intel/AMD, 120 mm, Ø6 mm x 4 pcs, 500 - 1850 RPM, FDB, 66.47 CFM, 29 dB, PWM, 12 VDC, White
More Information
| Type | Air cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | R-AK400-WHNNMN-G-1 |
| EAN | 6933412727422 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
The DeepCool AK400 WH is a highly compatible CPU cooler featuring a classic four heat pipe tower layout with a unique matrix fin design and a high-performance FDB fan that delivers excellent heat dissipation and extremely low noise levels.
AK400 WH
Performance CPU Cooler
The DeepCool AK400 WH is a highly compatible CPU cooler featuring a classic four heat pipe tower layout with a unique matrix fin design and a high-performance FDB fan that delivers excellent heat dissipation and extremely low noise levels.
PREMIUM COMPATIBILITY
Featuring up to 220W of heat dissipation efficiency, the exceptional cooling performance of the AK400 WH on modern CPUs makes it the perfect choice for mainstream systems needing impressive price-performance ratio.
ADVANCED HEAT DISSIPATION
Four direct touch copper heat pipes rapidly transfer heat away from the processor effectively and dissipate through a single fin stack tower with a unique matrix array design.
FLUID DYNAMIC BEARING FAN
Achieve high-performance cooling with minimal noise levels thanks to the high-performance FDB fan that maximizes airflow and static pressure when needed and intelligently ramps down for silent efficiency.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The improved installation method is made easy with a sturdy all-metal mounting bracket and a quick five-step process to safely fasten your cooler on multiple platforms supporting the latest from Intel and AMD.
AK400 WH
Performance CPU Cooler
The DeepCool AK400 WH is a highly compatible CPU cooler featuring a classic four heat pipe tower layout with a unique matrix fin design and a high-performance FDB fan that delivers excellent heat dissipation and extremely low noise levels.
PREMIUM COMPATIBILITY
Featuring up to 220W of heat dissipation efficiency, the exceptional cooling performance of the AK400 WH on modern CPUs makes it the perfect choice for mainstream systems needing impressive price-performance ratio.
ADVANCED HEAT DISSIPATION
Four direct touch copper heat pipes rapidly transfer heat away from the processor effectively and dissipate through a single fin stack tower with a unique matrix array design.
FLUID DYNAMIC BEARING FAN
Achieve high-performance cooling with minimal noise levels thanks to the high-performance FDB fan that maximizes airflow and static pressure when needed and intelligently ramps down for silent efficiency.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The improved installation method is made easy with a sturdy all-metal mounting bracket and a quick five-step process to safely fasten your cooler on multiple platforms supporting the latest from Intel and AMD.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4 |
| Maximum airflow | 66.47 cfm |
| Maximum air pressure | 2.04 mmH2O |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1850 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 4 |
| Material | Cooper |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4 |
| Maximum airflow | 66.47 cfm |
| Maximum air pressure | 2.04 mmH2O |
| Material | Cooper |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Fan power consumption | 1.56 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.13 A |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 127 mm |
| Depth | 97 mm |
| Weight | 661 g |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 4.5 cm |
| Radiator height | 15.2 cm |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 8 |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DeepCool AK400 WH Processor Air cooler...
£40.25
£33.54
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.66
£48.05
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.40
£43.67
|
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-AK400-WHNNMN-G-1
|
872452-001
|
879151-001
|
BK024
|
BL077
|
MSPF1057
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
HPE
|
HPE
|
be quiet!
|
be quiet!
|
CoreParts
|
| Type |
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
cooler
|
fan
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|