Cooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pack Fan Kit
£42.32
£35.27
120mm, 0 - 2400RPM, 127.6m³/h, 3.63 mmH2O, PWM, ARGB, 179 g, 3 pcs
- Ring blade design - Interconnecting fan blades feature a reinforced and rigid structure, eliminating vibration for stable fan rotation
- Accelerated pressure air vents - An angled inner frame rim with chamfered side vents boost airflow draw, maximizing air pressure and reducing dead air
- Loop dynamic bearing - A loop dynamic bearing design utilizes thick oil coating and lubrication to allow for stable performance
- A1 mini LED controller - Fine tune the Mobius settings with a tactile, easy-to-use mini LED controller
More Information
| Type | Air cooler |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | MFZ-M2DW-243P2-R1 |
| EAN | 4719512146156 |
| Manufacturer | Cooler Master |
| Availability | Y |
Description
Cooler Master presents the Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pack Fan Kit, the tripled version of our high performance Mobius 120P ARGB fan. The Mobius 120P ARGB features our innovative ring blade design with interconnecting fan blades that eliminate vibration for improved stability, a angled inner frame rim with chamfered side vents for boosted airflow, a fine-tuned sound output below 6dB, and an A1 mini LED controller for fine-tuning your settings. Our Mobius series fans are engineered for the perfect balance of quiet operation and unmatched cooling performance.
Ring blade design
Interconnecting fan blades feature a reinforced and rigid structure, eliminating vibration for stable fan rotation.
Accelerated pressure air vents
An angled inner frame rim with chamfered side vents boost airflow draw, maximizing air pressure and reducing dead air.
Loop dynamic bearing
A loop dynamic bearing design utilizes thick oil coating and lubrication to allow for stable performance.
A1 Mini LED controller
Fine tune the Mobius lighting with a tactile, easy-to-use mini controller
Ring blade design
Interconnecting fan blades feature a reinforced and rigid structure, eliminating vibration for stable fan rotation.
Accelerated pressure air vents
An angled inner frame rim with chamfered side vents boost airflow draw, maximizing air pressure and reducing dead air.
Loop dynamic bearing
A loop dynamic bearing design utilizes thick oil coating and lubrication to allow for stable performance.
A1 Mini LED controller
Fine tune the Mobius lighting with a tactile, easy-to-use mini controller
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 0 RPM |
| Rotational speed (max) | 2400 RPM |
| Bearing type | Loop Dynamic Bearing (LDB) |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 75.2 cfm |
| Maximum air pressure | 3.63 mmH2O |
| Airflow | 127.6 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 200000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 75.2 cfm |
| Maximum air pressure | 3.63 mmH2O |
| Airflow | 127.6 m³/h |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Safety current | 0.35 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 2.16 W |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 26 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package width | 90 mm |
| Package height | 155 mm |
| Fan weight | 179 g |
| Package weight | 716 g |
| Weight | 596 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 140 mm |
| Package width | 90 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 716 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| RGB controller included | Yes |
| Other features | |
| Safety current | 0.35 Ah |
| LED voltage | 5 V |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 18 pc(s) |
| Master (outer) case width | 285 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 350 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cooler Master Mobius 120P ARGB White E...
£42.32
£35.27
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Recommended
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.27
£43.56
|
Hot Product
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£40.37
£33.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MFZ-M2DW-243P2-R1
|
872452-001
|
879151-001
|
BL077
|
MSPF1057
|
UF-SLIN120-1B
|
| Manufacturer |
Cooler Master
|
HPE
|
HPE
|
be quiet!
|
CoreParts
|
LIAN LI
|
| Type |
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
fan
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|