NZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
£34.69
£28.91
140mm, 12V DC, 0.26A, 3.12W, FDB, 4-pin PWM, 500 - 1,800 ± 300RPM, RGB, Black
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| SKU | RF-D14SF-B1 |
| EAN | 5056547200873 |
| Manufacturer | NZXT |
| Availability | Y |
Description
Dual-sided Lighting 20 individually addressable RGB LEDs offer colorful customization and the dual-sided lighting makes any color scheme visible from every angle Quiet and Cool PWM fan control means fans cool quickly when needed, but stay quiet at lower loads for maximum efficiency Light Your Way Personalize RGB lighting effects and configure fan speeds with NZXT CAM. Rubber Dampener Rubber dampeners on the corners of the fans reduce vibration noise and keep things running cool and quiet.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 84.75 cfm |
| Maximum air pressure | 2.72 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1800 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Plastic, Rubber |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 20 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 84.75 cfm |
| Maximum air pressure | 2.72 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Plastic, Rubber |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| RGB ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.26 A |
| Power supply | 3.12 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 140 mm |
| Indication | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowKolink Umbra EX180 ARGB Processor Hybrid cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowAntec A400i Chipset Air cooler 12 cm Black, Copper...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
NZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc...
£34.69
£28.91
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Hot Product
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
£31.90
£26.58
|
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
Recommended
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£40.37
£33.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RF-D14SF-B1
|
879151-001
|
ACF3-EL10217.12
|
FD-F-AS1-1407
|
MSPF1057
|
UF-SLIN120-1B
|
| Manufacturer |
NZXT
|
HPE
|
Aerocool
|
Fractal Design
|
CoreParts
|
LIAN LI
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
N/A
|
Computer case
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|