be quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 cm Silver 1 pc(s)
£40.99
£34.16
Pure Rock Pro 3, Pure Wings 3 120mm PWM, Aluminum/Copper, Intel/AMD
- Impressively high cooling capacity for modern CPUs
- 6 nickel-plated high-performance 6mm heat pipes with nickel-plated base
- 2 optimized Pure Wings 3 120mm PWM fans with funnel shaped air outlet
- Achieves only 34.8dB(A) at maximum fan speed
- High RAM and VRM cooler compatibility thanks to a compact offset design
- Installation is a breeze with intuitive mounting kit
- Offset mounting for better performance on latest AMD Ryzen CPUs
- Compatible with liquid metal thermal grease
- Elegant looks in a two-tone design
More Information
| SKU | BK041 |
|---|---|
| EAN | 4260052192504 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
Impressively performant and compact
Boost your system with the impressively high cooling performance of Pure Rock Pro 3 Silver and its specially designed Pure Wings 3 fans. Underneath its striking heatsink with a black cover for a sleek, premium look lies a powerhouse of cooling technology. Thanks to a nickel-plated base, the heat is distributed evenly among all 6 heat pipes, and Pure Rock Pro 3 Silver is compatible with liquid metal thermal grease.
Boost your system with the impressively high cooling performance of Pure Rock Pro 3 Silver and its specially designed Pure Wings 3 fans. Underneath its striking heatsink with a black cover for a sleek, premium look lies a powerhouse of cooling technology. Thanks to a nickel-plated base, the heat is distributed evenly among all 6 heat pipes, and Pure Rock Pro 3 Silver is compatible with liquid metal thermal grease.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Noise level (low speed) | 14 dB |
| Noise level (high speed) | 34.8 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 6 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Silver |
| Cable length | 0.12 m |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Noise level (low speed) | 14 dB |
| Noise level (high speed) | 34.8 dB |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cable length | 0.12 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, TÜV mark, UKCA, UL, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.1 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package width | 178 mm |
| Package height | 210 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Width | 124 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Depth | 139 mm |
| Height | 155 mm |
| Weight | 1.07 kg |
| Cable length | 0.12 m |
| Radiator width | 12.4 cm |
| Radiator depth | 11.4 cm |
| Radiator height | 15.5 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 163 mm |
| Package width | 178 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 34.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 55.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 45 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 17.9 kg |
| Products per shipping (inner) case | 16 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowThermalright Peerless Assassin 120 Processor Air c...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowGAMDIAS AURA GL240 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Cooler ...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool AN600 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowHPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
be quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Ai...
£40.99
£34.16
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Recommended
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.27
£43.56
|
Hot Product
CoreParts MSPF1057 computer cooling sy...
£42.90
£35.75
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£40.37
£33.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BK041
|
872452-001
|
879151-001
|
BL077
|
MSPF1057
|
UF-SLIN120-1B
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
HPE
|
HPE
|
be quiet!
|
CoreParts
|
LIAN LI
|
| Type |
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
fan
|
cooler
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|