Logitech MX Keys Mini Combo for Business
£168.96
£140.80
MX Keys Mini Combo for Business
- Compact design opens up desktops
- Precision, performance, comfort
- Logi Bolt wireless security
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 920-011060 |
| EAN | 5099206104013 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Island-style keyboard | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 79 |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Island-style keyboard | Yes |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Battery |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| LED indicators | Battery |
| Connectivity technology | Wireless |
| Packaging content | MX Keys Mini for Business MX Anywhere 3 for Business Logi Bolt USB receiver (USB Type A) USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Battery |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery life (max) | 240 h |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1130 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Mouse included | Yes |
| Mouse battery life | 2.3 month(s) |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 99 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 65 x 100.5 x 34.4 mm |
| Keyboard weight | 506.4 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295.99 x 20.97 x 131.95 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 860 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 394 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Packaging content | MX Keys Mini for Business MX Anywhere 3 for Business Logi Bolt USB receiver (USB Type A) USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 303 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case height | 242 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.84 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowLogitech Master MX Keys S Combo for Mac keyboard M...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Linear UK ISO keyboard...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming RF Wireless +...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MX Keys Mini Combo for Business
£168.96
£140.80
|
Recommended
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Hot Product
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.48
£116.23
|
Popular
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
New
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£148.13
£123.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-011060
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5500LUMEU-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|