CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Black
£139.48
£116.23
540 g, 2.5 m, USB, DE
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | G84-5500LUMDE-2 |
| EAN | 4025112071379 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| Product Family | XS |
Description
The "XS Touchpad Keyboard" (G84-5500) combines comfortable mouse control with compact dimensions. The mouse can be controlled easily and precisely via the large touchpad with two mouse keys.
- High-quality touchpad with two mouse buttons for convenient control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
- Plug & Play - can be used with the operating system's standard drivers
- Supports Code Set 3 and UnifiedPOS
- Fastening option for permanent installation
- Detachable pluggable feet for individually adjusting the tilt of the keyboard
- Freely programmable keys for even more time-saving operation
- High-quality touchpad with two mouse buttons for convenient control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
- Plug & Play - can be used with the operating system's standard drivers
- Supports Code Set 3 and UnifiedPOS
- Fastening option for permanent installation
- Detachable pluggable feet for individually adjusting the tilt of the keyboard
- Freely programmable keys for even more time-saving operation
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 89 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Touchpad + mouse buttons |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, c-tick,VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Certification | cURus, c-tick,VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Power consumption | 35 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 2 |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | cURus, c-tick,VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 540 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 374 x 139 x 18 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 670 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 393 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | Touchpad + mouse buttons |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowLogitech Master MX Keys S Combo for Mac keyboard M...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogitech 920-012483 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.48
£116.23
|
Hot Product
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.20
£123.50
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.13
£123.44
|
Popular
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY...
£158.53
£132.11
|
New
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£148.13
£123.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-5500LUMDE-2
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMEU-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|