CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Black
£139.01
£115.84
USB, 374 x 139 x 20 mm, Optical, 500 dpi
More Information
Description
The "XS Trackball Keyboard" (G84-5400) combines comfortable mouse control with compact dimensions. Via the optical trackball with two mouse keys, the cursor can be controlled easily and precisely.
- Optical trackball with two mouse buttons for easy control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
- Optical trackball with two mouse buttons for easy control of the cursor
- High degree of reliability and precise keystroke feel thanks to individual keys with Gold Crosspoint contacts (Cherry ML technology)
- Ideal for continuous usage due to the long operating life in excess of 20 million key confirmations per individual key
- Compact dimensions and very low overall build height, ideal for restricted spaces and for 19" applications
- Standardised measurements and installation dimensions of the complete XS product family - the keyboard can be adapted to every application
- Lightweight - for applications where every gram counts
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 89 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Trackball + mouse buttons |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | Nordic |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Products per pallet | 252 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Power consumption | 35 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 540 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 374 x 139 x 20 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 670 g |
| Package width | 393 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 21 pc(s) |
| Products per pallet | 252 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Pointing device | Trackball + mouse buttons |
| Connectivity technology | Wired |
| Products per pallet | 252 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.01
£115.84
|
Hot Product
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.71
£123.09
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.65
£123.04
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.01
£115.84
|
Popular
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£147.65
£123.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-5400LUMPN-2
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|